Arhiva » Vesti » Danas 01.03.2008

Kvar nije uzrok požara

Istraga nesreće u Nemačkoj u kojoj je poginulo devetoro Turaka

Danas subota, 1. mart 2008.
Berlin - Četiri nedjelje poslije tragedije u Ludvigshafenu, u kojoj je izgorjelo devetoro Turaka, među njima petoro djece, priopćeni su takozvani međurezultati istrage, koju zajednički provode njemački i turski eksperti.

Prvo je s pozivom na povjerljive krugove o rezultatima izvijestio Bild, preciziravši da je požar u višespratnici nastao uslijed "tinjajuće vatre" na stepeništu u podrumu, kuda nisu bili položeni nikakvi električni kablovi, što se bilo pretpostavljalo, pa se može makar isključiti tehnički kvar kao uzrok požara.

Pisanje Bilda o "međuizvještaju", koji to i nije, jer nije u pismenoj formi, već su rezultati istrage usmeno priopćeni Državnom tužiteljstvu Frankental, prisilio je istražne organe da se oglase. I oni su kazali da je za sada moguće isključiti "tehnički defekt", te da postoji "daljnja potreba pojašnjenja" tragedije.

Najosjetljivije pitanje tragedije, koja je dodatno opteretila ionako teške njemačko-turske odnose, da li je netko podmetnuo požar u Ludvigshafenu ostaje, dakle, i dalje bez odgovora. Istina, eksperti polaze već od toga da se nije radilo o podmetnutom požaru, pri čemu se pozivaju na to da na mjestu nesreće nije nađen nikakav "ubrzivač vatre", a da policijski psi nisu osjetili nikakav takav miris, niti su analize izgorina u nastradaloj kući nadale takve naputke.

Kako su procijenili i prvi ljudi Državnog tužiteljstva Frankental i policije pokrajine Rajnland-Pfalc, vatra je, vjerojatno, u dužem periodu tinjala u podrumskom stepeništu kuće, a kada je već buknula bilo je kasno za devetoro izgorjelih, ali ne, srećom, i za 60 spasenih, koji su prošli samo s opeklinama.

Inače, prema pisanju Bilda, izjave dvije male turske djevojčice, mlađe od 10 godina, da su u ulazu izgorjele kuće vidjele čovjeka koji govori njemački kako podmeće vatru u dječja kolica, pokazale su se "definitivno pogrešnim", odnosno nevjerodostojnim. Vlasti, pak, jedino kažu da "psihološko vještačenje" izjave djece još nije gotovo. Mile Lasić

Preuzeto sa sajta danas.co.yu »

Oglasi

Add to Google
Add to Facebook
©2008 Naslovi