Vesti » Glas javnosti 04.03.2008

Rođendansko slavlje u Areni sa Srbima

Umetnik koji je počeo kao bluzer, u međuvremenu izgradio osoben stil, stavljajući naglasak na opuštene rok kompozicije, prijemčive melodije i svoj glas karijeru je izgradio kao muzičar i kompozitor, i za sebe tvrdi da nikada nije bio rok zvezda

Glas javnosti utorak, 4. mart 2008.
Gitarista i pevač Kris Rija, koji će večeras održati koncert u Beogradskoj areni, prvi je stranac iz svoje branše koji gostuje u srpskoj prestonici posle proglašenja nezavisnosti lažne države Kosovo.

On je, inače, posle karijere duge tridesetak godina, zbog lošeg zdravstvenog stanja (bio mu je odstranjen pankreas), 2005. godine najavio svoju oproštajnu turneju, naglasivši da ne sme ni da pomisli koliko je to tužno, jer će pasti u tešku depresiju. Na našu i njegovu sreću, umetnik je prevazišao zdravstvenu krizu i odlučio da se vrati na scenu, izdao je decembra prošle godine nov album „The Return of the Hofner Blue Notes“. To je upravo bio povodom da početkom februara krene na evropsku turneju, u okviru koje će večeras, baš na svoj 57. rođendan, održati, verujemo, nezaboravan koncert u Areni.

Prepoznatljiv po toplom, napola promuklom glasu Britanac Kristofer Anton Rija, koji u svojoj karijeri prodao više od trideset miliona ploča, rođen je 1951. u engleskom Midlzbrou kao sin italijanskog imigranta i Irkinje. Prezime Rija bilo je poznato u okolini Midlzbroa i pre Krisovog uspeha, zahvaljujući lancu sladoledžinica „Rea’s Ice-cream“, koje je pokrenuo njegov otac i u kojima se danas čuje nadaleko prepoznatljiv hrapav Krisov glas.

Umetnik koji je počeo kao bluzer, u međuvremenu izgradio osoben stil, stavljajući naglasak na opuštene rok kompozicije, prijemčive melodije i svoj glas karijeru je izgradio kao muzičar i kompozitor, i za sebe tvrdi da nikada nije bio rok zvezda.

Karijeru počinje 1978. godine pesmom „Fool If You Think It’s Over“ koja je imala ogroman uspeh u Americi, ali je u Britaniji prošla lošije. Rija je tada snimao za britanski „Magnet“, gde mu umalo nisu nadenuli „umetničko“ ime - „Beni Santini“. Tako Rija je svoj debi album nazvao „Šta li se desilo sa Benijem Santinijem?“, posle koga mu je trebalo sedam godina da dođe do novih hitova poput „Stainsby Girl“ i „Josephine“. Kreće serija uspešnih albuma: „On The Beach“ (1986), „Dancing NJith Strangers“ (1987), „The Road To Hell“ (1989), „Auberge“ (1991), „God’s Great Banana Skin“ (1992) i „Espresso Logic“ (1993). Ploče čine komercijalni vrhunac Rijine karijere uz hitove kao „Let’s Dance“, „The Road To Hell, part 2“, „Nothing To Fear“ i „Julia“.

Zbog zdravstvenih problema pravi desetogodišnju pauzu, ali povratnički album, „King of the Beach“ iz 2000. godine, nailazi na pozitivne kritike. Zdravlje se i dalje pogoršava, doktori mu daju pedeset odsto šansi da preživi, a Rija tada sebi obećava da će se, ako se ikada oporavi, vratiti svojim bluzerskim korenima.

- Trebalo je da pogledam smrti u oči i završim šest meseci prikovan za postelju da bih shvatio da moja karijera nije kakvom sam je zamišljao. Ali i dalje sam onaj isti Kris Ria koga svi znate, samo bez ukrasa i šljašteće produkcije - izjavio je Rija. 2002. godine vratio se bluzu albumom „Dancing Donjn the Stony Road“, a slede „Blue Street“ (2003) i „The Blue Jukebodž“ (2004).

Krisov najnoviji album „The Return of the Hofner Blue Notes“ naslovljen je u čast čuvene gitare iz šezdesetih godina, na kojoj će svirati i u Beogradu.

Autor:

Olivera Stojmirović

Preuzeto sa sajta glas-javnosti.co.yu »

Povezane vesti

Preminuo čuveni gitarista Džef Hili
Blic utorak, 4. mart 2008.

Komentari na drugim sajtovima

Add to Google

Oglasi

Add to Google
Add to Facebook
©2008 Naslovi