Vesti » BBC 12.04.2008
BBC vesti na srpskom

Holandija ne odustaje od uslova

Portparol holanskog šefa diplomatije Martina Ferhagena rekao je medijima u Srbiji da, uprkos brojnim spekulacijama u javnosti da će krajem ovog meseca Srbija potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom, Holandija nije odustala od zahteva da Srbija prethodno ispuni sve obaveze prema Haškom tribunalu.

BBC subota, 12. april 2008.
"Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju može biti potpisan na ministarskom sastanku EU 28. aprila samo ako do tada bude ostvarena puna saradnja sa Tribunalom, što uključuje i izručenje Ratka Mladića sudu u Hagu", rekao je Ferhagenov portparol. On je time, kako prenose mediji, demantovao navode koji su se prethodnih dana mogli čuti u javnosti - da je Holandija ublažila svoj stav o ovom pitanju. On je podvukao da je Holandija spremna da zauzme "kreativan stav" u rešavanju tog pitanja ukoliko se sadašnja tehnička ili buduća vlada Srbije jasno i javno obaveže da će ispuniti sve preostale obaveze prema Hagu. Ispunjavanje te obaveze pratio bi Evropski savet, a ukoliko saradnja sa Hagom ne bi bila zadovoljavajuća, rekao je on, Holandija će insistirati da Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju ne bude ratifikovan i da ne počne da se primenjuje. Različiti stavovi političara Političari u Srbiji su, navode mediji, podeljeni po pitanju potpisivanja Sporazum sa EU: za potpisivanje se zalažu Demokratska stranka, koalicija okupljena oko nje i LDP, a protiv su DSS, radikali i socijalisti. Stranke koje se protive potpisivanju Sporazuma traže da se pre potpisa EU izjasni o tome da li Kosovo smatra sastavnim delom Srbije. Vuk Jeremić Ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je u subotu, povodom spekulacija u javnosti oko mogućeg potpisivanja sporazuma i kontroverzi koje prate javnu debatu o tom pitanju, da potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić i predsednik Boris Tadić imaju ovlašćenja da potpišu Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. To ovlašćenje im je sadašnja tehnička Vlada Srbije dala dok je još radila sa punim ovlašćenjima, rekao je Jeremić.

Objavljeno na sajtu bbc.co.uk »


Komentari

12.04.2008 13:27
bubicac
Daj vise da nam dodje i taj dan, da pocnemo normalnije da disemo. Vise popustanja nema nikome. Urazumite se da su radikali i Kostunica samo jedno zlo za Srbiju i njen napacen narod.
12.04.2008 13:30
stiv
e ovo je vec vrlo korektno: Tvrdi Blic; e sad je pitanje, dali ce stvarno i da potpise??? A ja tvrdim da NECE!!! do- ci ce i taj dan... samo neznam jedno dali BLIC zna nesto o holivudskim glumcima, hoce li biti prisutni oko potpisivanja???

Komentari na drugim sajtovima


©2013 Netmark d.o.o.