Vesti » Danas 26.04.2008

Silnici žele da slome srpski narod

Uskršnja poslanica Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve

Danas subota, 26. april 2008.
Beograd - Povodom najvećeg hrišćanskog praznika, Uskrsa, poglavar i arhijereji Srpske pravoslavne crkve uputili su sveštenstvu, monaštvu i vernicima SPC tradicionalnu Vaskršnju poslanicu u kojoj i "u ove dane pashalne radosti i vreme božanske milosti prema svima ljudima i svakome na zemlji", ističu "ljudsku nepravdu i nasilje moćnika ovoga sveta nad našim Kosovom i Metohijom, Srbijom i celokupnim srpskim narodom".

Raspored bogosluženja

Po blagoslovu patrijarha Pavla, koji se oporavlja na Vojnomedicinskoj akademiji, svetu arhijerejsku liturgiju na Veliku subotu u beogradskoj Sabornoj crkvi služiće episkop hvostanski Atanasije, patrijarhov vikar. On će u ponoć između subote i nedelje služiti liturgiju u hramu Svetog Save na Vračaru. Prvog dana Vaskrsa prazničnu liturgiju u beogradskoj Sabornoj crkvi trebalo bi da služi episkop bihaćko-petrovački Hrizostom, član Svetog arhijerejskog sinoda, potvrđeno je Danasu u sedištu SPC. Drugog dana Vaskrsa, kako je objavila Informativna služba SPC, vladika Atanasije služiće liturgiju u crkvi Svetog Marka na Tašmajdanu, a trećeg dana praznika, na Vaskrsni utorak u Vaznesenskoj crkvi na Senjaku.

Arhijereji smatraju da "silnici ovog sveta žele kolektivno da povrede i kazne pravoslavni srpski narod - da ga slome, satru, da od njega naprave bezobličnu masu i oduzmu mu srce iz nedara - KIM". SPC "pokoravajući se Hristovoj volji i nauci, obelodanjuje njihovo bezakonje i licemerstvo, po mnogo čemu slično onom Pilatovom pranju ruku u krvi Pravednika" i poziva "sve pravoslavne Srbe da kosovski zavet, svetolazarevski zavet u potpunosti ispune".

"Pozivamo sve, počevši od političara i naučnika do najskromnijih i najmlađih sinova i kćeri naše Otadžbine, da svojim radom i čestitim življenjem zaslužimo i sačuvamo pred Bogom KIM", ističe se u ovogodišnjoj Vaskršnjoj poslanici SPC, u kojoj se, između ostalog, apeluje i da "svi političari svoju prvu političku misao i svaki svoj naporna međunarodnom planu posvete odbrani KIM, kao neotuđivog dela zemlje Srbije".

U Poslanici se ocenjuje da "živimo u teškim vremenima globalizacije i gaženja osnovnih ljudskih prava", da se "stvara čudovišna globalistička civilizacija po meri izopačenog morala, bez kvasca večnog smisla ljudskog života". Prema mišljenju Crkve, "takva civilizacija, sve dok je u suprotnosti s kvascem Hristovog besmrtnog života, sa Vaskrslim Hristom i Njegovom blagom naukom i večnim smislom čovečijeg postojanja, ne može opstati i preživeti".

Većina pravoslavnih crkava u nedelju, 27. aprila, počinju trodnevnu proslavu najvećeg hrišćanskog praznika Uskrsa. J. T.

Preuzeto sa sajta danas.co.yu »

Povezane vesti

Ljudska nepravda i nasilje moćnika nad Kosovom
Press subota, 26. april 2008.
Nema komentara na ovu vest. Pošaljite vaš komentar, budite prvi »

Oglasi

Add to Google
Add to Facebook
©2008 Naslovi