Arhiva » Vesti » RTV 07.08.2008

Novi pasoši, parlamnet i šengen lista bela

RTV četvrtak, 7. avgust 2008.

BEOGRAD - Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić ocenio je danas, prilikom uručenja prvih novih pasoše Srbije građanima, da će dalja blokada rada parlamenta ugroziti dobijanje "bele špengen liste" za građane Srbije.

"Svako mora da odradi svoj deo posla i da preuzme svoj deo odgovornosti. Veoma je jasno da nećemo dobiti ‘beli šengen', ako se nastavi blokada parlamenta", rekao je Đelić novinarima ispred policijske stanice na Novom Beogradu.

Bloada politička, energetska - razvojna

Građani moraju da znaju, dodao je on, da oni koji su blokirali parlament, nisu blokirali samo primenu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, energetsku budućnost Srbije kroz partnerstvo sa Ruskom federacijom, popravku mosta Gazela ili izgradnju obilaznice oko Beograda. "Sada počinju da blokiraju ključnu slobodu, slobodu kretanja i ukidanja viza za naše građane. Dalja blokada parlamenta će ugroziti dobijanje ‘belog šengena'", ponovio je Đelić.

On je rekao da je "satnica za dobijanje ‘belog šengena' jasna" i da Srbija do 1. septembra mora da sačini izveštaj za Evropsku komisiju.

"Sredinom novembra će biti ministarska konferencija na nivou ministara unutrašnjih poslova dražava Evrope i Zapadnog Balkana i tu će potpredsednik Evropske komisije Žak Baro podneti izveštaj i reći dokle je stigla koja zemlja", rekao je Đelić

Odlaganje ne duže od pola godine

Da bi reforme koje je Srbija učinila ušle u taj izveštaj, naglasio je Đelić, one moraju biti završene do kraja septembra. "Drugim rečima, ako blokada parlamenta onemogući usvajanje zakona koji su potrebni za dobijanje ‘bele šengen liste', to će ugroziti njeno dobijanje do kraja godine. Ali, ja sam i dalje, ne optimista, već surovi realista i veoma ambiciozan, jer znam da je to ono što građani žele", rekao Đelić.

On je izrazio očekivanje da, u slučaju da zbog blokade parlamenta, bela šengen lista ne bude dobijena do kraja godine, odlaganje neće biti duže od nekoliko meseci.

Đelić i direktor policije Milorad Veljović su u policijskoj stanici na Novom Beogradu uručili građanima prve nove pasoše Srbije, koji su dobijeni po uobičajenoj proceduri.


Objavljeno na sajtu rtv.rs »


Povezane vesti

Bez čitača nove lične karte neupotrebljive


Blic četvrtak, 7. avgust 2008.

Civilno služenje u vojnim službama


B92 četvrtak, 7. avgust 2008.

Odgovornost za čitače čipova


B92 četvrtak, 7. avgust 2008.

Inicijativa za medicinska otkrića


B92 četvrtak, 7. avgust 2008.

Uručeni prvi biometrijski pasoši


Mondo četvrtak, 7. avgust 2008.

Novi pasoši u rukama građana


RTS četvrtak, 7. avgust 2008.

Komentari

07.08.2008 15:21
Deda (fr)
PDSa tom brzinom izdavanja morace da se produzi vazenje starih pasisa do 2011 godine.
1941 sam kao izbeglica dosao u Beograd.
Odnos profasistickih srpskih vlasti prema
izbeglicama bio daleko bolji od Djelicevog odnosa prema Srbima u Dijaspori. Ne verujem da je u celoj istoriji Srbije jedan ministar toliko lagao kao Djelic. Kad se vidi koliko je lagao
povodom pasosa, kako mu uopste verovati_
07.08.2008 19:15
I.S. (rs)
Ugrozena je ona i ovako i onako. Recite gosn. Djelicu lepo da nema od toga nista narednih deset godina. Pa da hoce da nam je daju, makar bi postovali sporazum o olaksicama i pustili turiste preko agencije da sa vaucerom dobiju vizu kao sto je trebalo da bude.

Komentari na drugim sajtovima


Add to Facebook Add to iGoogle Follow us on Twitter
©2012 Netmark d.o.o.