Arhiva » Vesti » Danas 27.08.2008

Od deset najvećih rasipnika - osam radikali

Za osam meseci odnosno 17 zasedanja Narodne skupštine, građani Srbije platili oko 280.000 evra za putne troškove poslanika

Danas sreda, 27. avgust 2008.

Beograd - Da bi od početka godine došao do Beograda na sednicu Skupštine Srbije i vratio se kući u Leskovac, poslanik Srpske radikalne stranke Tomislav Ljubenović potrošio je na ime putnih troškova deset prosečnih plata u Srbiji. A, on je samo jedan od velikog broja poslanika koji su od poreskih obveznika Srbije naplatili svoj dolazak na 17 sednica parlamenta, koliko ih je bilo od početka godine do 20. avgusta, i to pod uslovom da su tokom višednevnih uzastopnih sednica, svakog dana odlazili kući i vraćali se u Beograd odmah sledećeg dana.

NAJŠTEDLJIVIJI

Filip Stojanović, poslanik SRS-a iz Beograda - 99 dinara (novi saziv)

Boris Karaičić, poslanik DSS - a iz Beograda - 250 dinara (samo u starom sazivu poslanik)

Vesna Marić, poslanica SRS-a - 2,642 dinara (novi saziv)

Srđan Mirković, poslanik DS-a iz Pančeva - 2,268 dinara (novi saziv)

Nenad Milenković, poslanik DS-a iz Beograda - 3.322 dinara (stari saziv)

Jovan Palalić, poslanik DSS-a iz Bačke Palanke - 4,103 dinara (novi saziv)

Srđan Šajn, poslanik Romske partije iz Beograda - 7.400 dinara (stari saziv)

Dušan Mrvoš, poslanik DS-a iz Pančeva - 4,493 dinara (stari saziv)

Vladan Batić, poslanik LDP-a iz Obrenovca - 20.313 dinara (stari i novi saziv)

Sava Čojčić, poslanička G17 plus iz Pećinca - 21.302 (stari i novi saziv)

Prema spisku narodnih poslanika kojima su isplaćeni putni troškovi kao naknada za korišćenje sopstvenih vozila, u periodu od 1.januara do 20. avgusta ove godine, a koji je Skupština Srbije dostavila na zahteva Danasa, građani Srbije platili su za poslanička putovanja ukupno 21.424.485 dinara ili oko 283.000 evra . Pritom treba naglasiti da su poslanici oslobođeni plaćanja putarina, a u putne troškove spada i hrana.

NAJRASIPNIJI

Tomislav Ljubenović, poslanik SRS-a iz Leskovca - 296,322 dinara

Marko Milenković, poslanik DSS-a iz Žitorađa - 294,154 dinara

Radica Jocić, poslanica SRS-a iz Bele Palanke - 286,798 dinara

Bajram Omeragić, poslanik Grupe manjina iz Novog Pazara - 260,637 dinara

Stefan Žankov, poslanik SRS-a iz Zaječara - 251,226.00 dinara

Nikola Savić, poslanik SRS-a iz Niša - 250,996 dinara

Vladimir Milentijević, poslanik SRS-a iz Zubinog potoka - 237,688 dinara

Milan Škrbić, poslanik SRS-a iz Apatina - 236,295 dinara

Sreto Perić, poslanik SRS-a iz Ljubovije - 220,232 dinara

Milovan Radovanović, poslanik SRS-a iz Aleksinca - 218,092 dinara

Osam od deset poslanika kojima je iz skupštinske blagajne na ime putnih troškova od 1. januara do 20 avgusta ove godine isplaćeno najviše novca su iz Srpske radikalne stranke, a rekorder u trošenju budžetskog novca je Tomislav Ljubenović, poslanik SRS u prethodnom i novom sazivu parlamenta, koji je u tom periodu, potrošio 296.322 dinara.

Ukoliko se računa po jučerašnjem zvaničnom kursu dinara - 76,2 za evro, to znači da je poslanik Ljubenović potrošio za osam meseci oko 3.900 evra na ime putnih troškova. Prosečna plata u Srbiji iznosi oko 400 evra. Cena litra običnog i bezolovnog benzina je 103,70 dinara, a do mesta prebivališta poslanika Ljubenovića ima 290 kilometara, što znači da je on mogao da stigne do Beograda i nazad do Leskovca 50-tak puta. To možda i ne bilo zaprepašćujuće da Skupština Srbija nije u proteklom periodu zasedala svega osam puta a Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja čiji je član - samo jednom. Odbor za lokalnu samoupravu, čiji je, takođe, član, od januara do avgusta, nije nijednom zasedao.

Njegova stranačka koleginica Rada Jocić, mogla je za novac koji je iz skupštinske kase uzela na ime putnih troškova da se pedeset i jedan put odveze do Beograda i vrati u Belu Palanku, gde joj je mesto prebivališta. Zbog čega je Jocić potrošila 286.798 dinara ostaje otvoreno pitanje. Učestvuje u radu Odbora za zaštitu životne sredine koji nije uopšte zasedao i Odbora za evropske integracije koji je zasedao svega jednom za osam meseci.

Njihov mlađi stranački kolega Marko Milenković, prešao je 253 kilometara koliko je udaljeno njegovo mesto stanovanja Žitorađa, sudeći po novcu koji je potrošio 294,154 dinara, čak 54 puta. Zbog čega je toliko puta dolazio u Beograd uzimajući novac iz skupštinske kase, ako se ima u vidu da je član Odbora za nauku i tehnološki razvoj i Odbor za lokalnu samoupravu, koji nisu u proteklih osam meseci nijednom zasedali, takođe, ostaje izgleda njegova lična stvar.

Radikal Stefan Žankov je iz Zaječara koji je od Beograda udaljen 250 kilometara mogao da putuje za 251.226. dinara, čak 48 puta, dok je Milan Škrbić iz iste poslaničke grupe iz budžetske kase na ime putnih troškova podigao 236,295 dinara da bi se prevozio iz Apatina, kako brojevi govore, 63 puta jer do tog mesta ima 180 kilmetara.

Radikal Nikola Savić iz Niša potrošio je za putovanja 250,996 dinara odnosno 52 puta stigao do Beograda i vratio se u 230 kilometara udaljeni Niš.

Sledeći koji je za osam meseci stigao do Beograda iz svog mesta stanovanja preko 50 puta, je, takođe iz SRS-a, Milovan Radovanović iz 280 kilometara udaljenog Aleksinca. On je iz skupštinske kase potrošio 250,996 dinara. Doduše, s obzirom na njegovo članstvo u Administarstivnom odboru Skupštine Srbije koji je zasedao čak sedam puta od početka godine, njegovo rasipanje novca poreskih obveznika Srbije je malo manje.

Zato je njegov stranački kolega Sreto Perić iz Ljubovije do Beograda po iznosu novca koji je potrošio na ime putnih troškova stigao čak 62 puta, a odbori u kojima učestvuje nisu zasedali nijednom.

Bajram Omeragić iz Poslaničke grupe manjina, jedan je od retkih koji nije iz SRS-a a čiji troškovi puta prelaze 200.000 dinara. On je iz Novog Pazara do Beograda, po iznosu novca koji je potrošio na putovanja - 260,637 dinara, mogao stići 41 put.

Vladimir Milentijević, poslanik Demokratske stranke Srbije, potrošio je 237,688 dinara, putujući do Beograda iz Zubinog Potoka, udaljenog od glavnog grada 336 kilometara. To je za iznos potrošenog novca mogao učiniti 33 puta.

Najmanje novca iz budžetske kase uzeo je mladi poslanik Demokratske stranke Boris Karaičić, ali on je bio poslanik samo u prošlom sazivu parlamenta. Karaičić je potrošio svega 250 dinara.

Prema spisku poslaničkih troškova koje je Danasu dostavljen iz Skupštine Srbije, od poslanika koji su bili u starom, ali su i u novom sazivu parlamenta, retki su oni čiji troškovi se kreću ispod 100.000 dinara a najčešći oni koji su potrošili oko 150 hiljada dinara.

Aleksandar Vučić, generalni sekretar SRS-a kaže za Danas da su radikali najviše potrošili novca iz skupštinske kase jer "nisu lopovi kao poslanici drugih stranaka koji uzimaju proviziju od prljavih poslova". Na pitanje da li je moguće da se baš svi poslanici drugih stranaka bave takvim nelegalnim radnjama, Vučić je rekao da je to istina.

- Osim toga, u Skupštini Srbije najviše je poslanika SRS-a te je i normalno da su najbrojniji među prvih deset koji su potrošili najviše novca za putne troškove - kaže Vučić. Snežana Čongradin


Objavljeno na sajtu danas.rs »


Povezane vesti

Skupa putovanja poslanika


Pink sreda, 27. avgust 2008.

Radikali i putni troškovi


B92 sreda, 27. avgust 2008.

Komentari

26.08.2008 23:44
sudija
Zeleo bih cuti i njihova obrazlozenja, opravdanja.
Na prvo citanje, ovo je...
Ma, namam reci, da ne krsim Pravilnik.
Bice dragi moji jos izbora...
(autoru teksta, svaka Cast)
27.08.2008 13:39
grom
Aman! je li je on to uradio mimo svih pravili pa se mo\e i sankcionisati ili je to u skladu sa pravilima. Menjati pravila ili poslanike!?-pitanje je sad!?
Zar je važno ko je uzeo najviše ili zašto je bilo ko uzimao kad i nije ni radio!?-bilo da pripada ovoj ili onoj stranci.
U principu: zrelo je da se menja izborni sistem?
27.08.2008 15:16
Halix (rs)
Jos odavno sam ja rekao da su radikali najveci lopovi i lesinari u Srbiji!

Komentari na drugim sajtovima


©2013 Netmark d.o.o.