Vlada otkazuje „Alpini": Horgoš - Novi Sad na tenderu?
BEOGRAD - Vlada Srbije će verovatno odbaciti predlog koncesionara, konzorcijuma „Alpina-Por", o sporazumnom raskidu koncesionog ugovora za izgradnji autoputa Horgoš - Požega. Stručni tim Vlade je procenio da je predlog koncesionara o sporazumnom raskidu koncesionog ugovora, potpisanog krajem marta prošle godine, nepovoljan i štetan po Srbiju i predložio Vladi da ga odbaci, piše "Blic".
Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković izjavio je da Vlada još vodi razgovore sa predstavnicima konzorcijuma „Alpina-Por" i izrazio očekivanje da će sporazum biti postignut, i to vrlo brzo, ali nije isključio ni mogućnost da se ugovor o koncesiji raskine. Cvetković bi trebalo, prema informacijama agencije Beta, da obavesti koncesionara o proceni stručnog tima i odluči da se ne prihvati sporazumni raskid koncesionog ugovora.
Time bi Vlada Srbije okončala pregovore sa koncesionarom i ubrzano pripremala uslove za početak izgradnje deonice od Novog Sada do Horgoša.
Prema koncesionom ugovoru, postoje dva varijante raskida Prva je da se on sporazumno raskine, pri čemu bi koncesionaru ostalo 10 miliona evra koje je dao kao garanciju i Srbija bi mogla da već u toku ove godine da započne gradnju autoputa. Druga varijanta je da se sačeka da se raskine ugovor sa „Alpina-Porom" 31. decembra i Srbiji ostaje 10 miliona evra garancija.
Koncesionar je, naime, tražio da ugovor bude raskinut uz obostranu saglasnost, ali da bez tendera gradi deonicu autoputa od Novog Sada do Horgoša. Cena za taj posao od 220 miliona evra, koju je predložio koncesionar, jeste, kako je procenio stručni tim, neopravdano uvećana, jer sve računice pokazuju da ti radovi ne bi trebalo da koštaju više od 150 miliona evra.
Objavljeno na sajtu rtv.rs »

Komentari