Nedelja u znaku deteta
Na otvaranju "Dečje nedelje" juče u Velikoj dvorani Spensa gradonačelnik Novog Sada Igor Pavličić kratko je rekao kako uvek treba da znamo da su deca najbitnija. I u pravu je. Manifestacija posvećena deci, u okviru koje će biti upriličen niz priredbi na različitim lokacijama u gradu, trajaće do 12. oktobra.
Prvi dan dečje nedelje, u Velikoj dvorani Spensa, obojili su mališani iz novosadskih vrtića, đaci prvaci i učenici Muzičke škole. Nakon veselog programa i otvaranja ispred Spensa, održan je "Veseli pogon", međuškolski poligon spretnosti đaka prvaka. U poligonu su učestvovale škole s desetočlanim ekipama u pratnji učitelja, sa po pet devojčica i pet dečaka.
Danas će biti održana likovna radionica za učenike od drugog do četvrtog razreda u školi ŠOSO "Milan Petrović" od 9 do 11 sati, pod motom "Moja učiteljica, moj učitelj". Nakon toga u 12 sati deca će imati prijem kod gradonačelnika Igora Pavličića. Radionica "Jezik osećanja" u realizaciji centra Srce biće održana u 18 sati za učenike šestog i sedmog razreda.
U sredu će na Novosadskom otvorenom univerzitetu u 10 sati, za učenike prvih i drugih razreda, početi "Druženje uz kokice i film" i "Seme za novo cveće", uz tri filmske projekcije. U 14 sati isti program imaće učenici trećih i četvrtih razreda, a u 16 sati đaci od petog do osmog razreda.
Za četvrtak je na NOU najavljeno predstavljanje dva nova dečja romana: "Moj ljubimac" i "Velika-mala knjiga" od 10, 13, 14.30 i 16 sati, a učestvovaće po 15 učenika četvrtog razreda.
Za 10. oktobar najavljena je radionica Muzeja Vojvodine "Narodne umotvorine" u 11 sati, za učenike trećeg razreda. Istog dana u planu je akcija oslikavanja trotoara ispred hotela "Vojvodina", pod motom "Imamo pravo da...". U slučaju lošeg vremena, učenici drugih i trećih razreda sutradan će na prvom spratu Spensa raditi s pakpapirom.
Literarna radionica na temu ljubavi za učenike od petog do osmog razreda održaće se u subotu, u Zmajevom muzeju u Sremskoj Kamenici, od 10 do 11.30 sati. Učestvovaće po dva učenika iz škole. Potrebno je da deca ponesu veliku svesku, a u slučaju lošeg vremena, radiće se u muzejskim prostorijama. Od 12.30 do 14 sati na istom mestu održaće se likovna radionica na temu "Vidim, čujem, osećam..." za učenike od petog do osmog razreda.
U likovnoj radionici učestvovaće po tri učenika iz škole. Deca se opredeljuju za tempere, vodene boje, ugljene štapiće, voštane boje ili olovku.
Pokrovitelj manifestacije "Dečja nedelja" je grad Novi Sad, a iz gradskog budžeta je za realizaciju svih programskih dešavanja izdvojeno 3.300.524 dinara.
Važnost dečjih prava
Pokroviteljstvom "Dečje nedelje", kako je članica Gradskog veća za socijalnu zaštitu i brigu o porodici i deci prof. dr Sanja Stojanović kazala, grad pokušava da ukaže na važnost poštovanja dečjih prava.
Program je osmišljen tako da deca učestvuju u raznim društveno-kulturnim aktivnostima i da kroz igru i zabavu što više nauče o svetu oko sebe.
Objavljeno na sajtu gradjanski.rs »



Komentari