Arhiva » Vesti » B92 10.10.2008

Ahtisari dobitnik Nobelove nagrade

Oslo, Priština, Beograd -- Bivši finski predsednik Marti Ahtisari dobitnik je ovogodišnje Nobelove nagrade za mir.

B92 petak, 10. oktobar 2008.
B92: Ahtisari dobitnik Nobelove nagrade

U obrazloženju se navodi da je nagradu dobio za zalaganje u rešavanju međunarodnih sukoba i u izgradnji trajnog mira na više kontinenata i duže od tri decenije. U Srbiji je ta vest primljena s nevericom i razočaranjem.

U poslednjih 20 godina Marti Ahtisari je igrao značajnu ulogu u naporima da se reši nekoliko ozbiljnih i višegodišnjih konflikata, od Namibije i Indonezije, do Kosova i Iraka, kaže se u obrazloženju Nobelovog komiteta.

Kako je navedeno, njegovi napori su doprineli većem miru u svetu u duhu Alfreda Nobela, pa je zbog toga nagrađen Nobelovom nagradom za mir.

"Ahtisari je danas istaknuti međunarodni posrednik. Svojim neumornim radom i dobrim rezultatima pokazao je kakvu ulogu posredovanje može imati u rešavanju međunarodnih sukoba. Norveški Nobelov komitet nada se da će njegovi napori i dostignuća inspirisati i druge ljude”, obrazložio je predsednik Norveškog nobelovog komiteta, Ole Danbolt Mjoes.

Marti Ahtisari je na televiziji pratio prenos u kome je saopšteno da je dobitnik Nobelove nagrade za mir 2008.

Pored diplome, na ceremoniji koja će biti održana 10 decembra u Oslu, Ahtisariju će biti uručena i novčana nagrada u iznosu od milion evra.

“Naravno da sam veoma zadovoljan što je došao red na mene. Nadam se da će mi ova nagrada pomoći u budućem radu i stvoriti dobre uslove za rad mojih kolega u Inicijativi kriznog menadžmenta, nevladinoj organizaciji koju sam osnovao, čija pomoć je za mene bila ključna”, kazao je finski diplomata.

Marti Ahtisari bio je angažovan na ovim prostorima u više navrata.

Prvi put početkom devedesetih, u ulozi predsednika radne grupe za Bosnu i Hercegovinu u okviru Međunarodne konferencije za bivšu Jugoslaviju, a zatim i kao specijalni predstavnik UN-a za bivšu Jugoslaviju.

U prvi plan je dospeo krajem devedesetih, kada je sa svojim ruskim kolegom Viktorom Černomirdinom posredovao između režima Slobodana Miloševića i NATO-a, kreirajući mirovni sporazum Ahtisari-Černomirdin kojim su okočani sukobi na Kosovu.

Veliku pažnju javnosti tada je izazvao izjavom da će Beograd biti ravna ploča ukoliko Slobodan Milošević ne potpiše ponuđeni sporazum.

Poslednju veliku ulogu na ovim prostorima Marti Ahtisari odigrao je tokom pregovora o statusu Kosova, kada je nastao takozvani “Ahtisarijev plan”.

Taj plan kosovski Aalbanci iskoristili su kao osnov za proglašenje nezavisnosti, dok ga je Srbija odbacila kao neprihvatljiv, a Rusija vetom blokirala njegovo usvajanje u UN-u.

Političari u Srbiji smatraju da nagrada nije otišla u prave ruke.

"Da je dobio nagradu za njegov doplomatski napor za Kosovo i Metohiju, imali bismo određene primedbe", rekla je Jelena Trivan, portparolka DS-a.

Ona je istakla da joj je žao što predlog Demokratske stranke da Nobelovu nagradu za mir dobije direktor Centra "Simon Vizental" Efraim Zurof, koji godinama traga za nacistima, nije dobio potrebnu podršku, jer je to zaslužio.

Poslanik DSS-a Dragan Šoramz rekao je da je žalosno što je Nobelova nagrada za mir dodeljena Ahtisariju.

"Za mene je to nepojmljivo, ali i to govori o odnosu određenih međunarodnih institucija prema onome sto se radi", smatra Šormaz.

Istoričar Predrag Marković primećuje da je Ahtisari u dosadašnjoj karijeri pribegavao potpuno suprotnim metodama za uspostavljanje mira, posebno ističući njegovu ulogu u prekidu 30-godišnjih sukoba u indonežanskoj provinciji Aće.

Zbog tih zasluga pre tri godine nominovan je za Nobelovu nagradu, ali mu je ona ipak izmakla.

“Tamo je ubedio separatiste iz te pokrajine koja, inače, nikada nije bila u Indoneziji, to je bila posebna država, bio je izuzuetno dug i strašan građanski rat, i ubedio ih je da ostanu u vezi s Indonezijom, a na Kosovu je posle manjeg rata i manje žrtava podržao separatizam. Tako da je interesantno da je on imao potpuno dva suprotna poteza u svojim mirovnim operacijama”, smatra Marković.

Marti Ahtisari bio je predsednik Finske, a bio je i član mnogobrojnih međunarodnih foruma i kriznih grupa. Zbog svoje tvrdoglavosti dobio je nadimak Hrt.

Solana čestitao Ahtisariju

Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana čestitao je Ahtisariju dodelu Nobele nagrade za mir.

Visoki predstavnik Solana je izjavio da Ahtisari "istinski zaslužuje" Nobelovu nagradu za mir pošto je "pružio ogroman doprinos rešavanju međunarodnih sukoba tokom prethodne tri decenije na nekoliko kontinenata".

"Marti je poseban na međunarodnoj sceni kao jedan od velikih diplomata i posrednika našeg doba, naročito zbog njegove uloge u nezavisnosti Namibije, okončanju sukoba u Aćeu, Indoneziji i na Balkanu - naročito na Kosovu -", a zaslužan je i kao "inspektor za naoružanje u mirovnom procesu u Severnoj Irskoj", zaključio je Solana u saopštenju za štampu.

Prethodno je predsednik Evropske komisije Žoze-Manuel Barozo nazvao Ahtisarija "pravim Evropljaninom" i ocenio da je on "tokom duge diplomatske karijere neumorno promovisao mir, stabilnost i demokratiju širom sveta".

Čestitkom se oglasio i Ahtisarijev zemljak, komesar za proširenje EU Oli Ren koji je rekao da Nobelova nagrada samo "ističe značaj upornog i tvrdoglavog rada u cilju mira na Balkanu".

I Međunarodna krizna grupa (ICG) čestitala je svom nekadašnjem predsedavajućem na Nobelovoj nagradi za mir, ocenivši da je on tu nagradu odavno zaslužio.

"Ovogodišnjom dodelom, Nobelova nagrada se vratila svojim mirovnim i bezbednosnim korenima i nije ni u kom slučaju postojao bolji izbor", izjavio je predsednik ICG, bivši šef australijske diplomatije Garet Evans, a saopštio ICG.

Priština: Pobeda za Kosovo

Fatmir Sejdiu (FoNet) Predsednik Kosova Fatmir Sejdiju izjavio je da nema sumnje da je Nobelova nagrada za mir, koja je pripala bivšem finskom predsedniku Martiju Ahtisariju, više nego zasluženo otišla u prave ruke.

"Ovo izuzetno značajno priznanje je nema sumnje više nego zasluženo", kazao je Sejdiju i ponovio da će "Kosovo ostvariti obečanja data u procesu sticanja nezavisnosti, da će se pretvoriti u zemlju koja je model poštovanja prava i sloboda svih građana, bez razlike na nacionalnu, versku ili rasnu pripadnost",

Poslanici Skupštine Kosova ocenili su da to što je Ahtisari dobio Nobelovu nagradu predstavlja pobedu Kosova koja će uticati na dalja priznanja nezavisnosti Kosova.

Ovogodišnja Nobelova nagrada je još značajnija pošto se u obrazloženju odluke ističe da on tu nagradu dobija i zbog posredničke uloge u rešavanju statusa Kosova.

Koštunica: Odlučnije braniti Kosovo

Predsednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica ocenio je da činjenica da je Marti Ahtisari dobio Nobelovu nagradu za mir "govori da će mentori pravljenja lažne države Kosovo vršiti pritisak na svim poljima".

"Srbija mora još čvršće i snažnije da se bori za Kosovo jer, kao što vidimo, glavni zagovornici lažne države Kosovo neprestano politikom sile sprovode svoj naum", navodi se u izjavi Koštunice za agenciju Beta.

Prema njegovim rečima, Ahtisari je poznat po tome što je jedini međunarodni posrednik čiji plan nije usvojen u Savetu bezbednosti UN, ali se na osnovu politike sile sprovodi na Kosovu.


Objavljeno na sajtu b92.net »


Povezane vesti

Nobelova nagrada Ahtisariju


BBC petak, 10. oktobar 2008.

Martiju Ahtisariju Nobelova nagrada za mir


Blic petak, 10. oktobar 2008.

Martiju Ahtisariju Nobelova nagrada za mir


Mondo petak, 10. oktobar 2008.

Ahtisari dobio Nobelovu nagradu za mir


Pink petak, 10. oktobar 2008.

Ahtisariju Nobelova nagrada za mir


Dojče vele petak, 10. oktobar 2008.

Marti Ahtisari dobitnik Nobelove nagrade za mir


TV Avala petak, 10. oktobar 2008.

Komentari

10.10.2008 13:50
grom
E moj! Nobele, Nobele! Što idiotima pare ostavi!?
10.10.2008 14:50
stevan (fr)
ma da umres od smeha. a sto ne djukanovicu nobel medicine? mora nesto da pukne u ovom svetu, ovako nece moci jos dugo.
10.10.2008 15:29
bajrami (rs)
ahtisariev plan. plan stabilnosti. u regionu da nije takvih shto je ahtisari. josh bi mecka igrala. po bivsoj sfrj.
10.10.2008 15:36
marija (rs)
Rat je mir, sloboda je ropstvo a neznanje je snaga.
10.10.2008 16:54
Alex vrnjacki
Jednog dana ce i Bin Laden da je dobije! Kad bi Nobel mogao da ustane, potpalio bi fitilj i vratio bi se u grob! Ahtisari je pre mogao da je dobije za medicinu nego za mir! Jednostavno to su danasnje Evropske vrednosti. E svete, gde to ides?!
10.10.2008 17:44
gogo (ba)
fuj!!! povraca mi se!!!
10.10.2008 18:27
gladiator (de)
Financijer nobelove nagrade David Rockefeller nagradio svog potrcka! Fuji, koji su to zlikovci!
10.10.2008 18:43
Харалампије
Можда да размисле да аустријском каплару посмртно дају Нобелову награду за сликарство. Познато је да је и он отимао туђе територије у циљу успостављања мира. Рецимо да у образложењу може да стоји да је био претеча глобализације, само га тада нису добро разумели.
10.10.2008 18:50
Pape (se)
Kosovari malo placaju ili su oni uplatili 1,4 miliona dolara za nagradu kako nebi bilo govora o korupciji
10.10.2008 19:10
ммм (at)
Баш сам се изненадио и за њега и за Ђукановићија.
Ово данашње време ми све више личи на серију "Повратак отписаних", знамо шта ће бити на крају а једва чекамо да видимо шта ће бити на крају???
10.10.2008 19:18
Alex vrnjacki
Za Haralampija: Komentar je fantastican!
10.10.2008 22:41
Marks (ru)
Haralampije, sjajno!
10.10.2008 22:45
SLIKAR (rs)
jer to onaj mirovnjak na stakama sto je slobi rekao da ce na miran nacin da sravni beograd 1999
10.10.2008 22:47
kosovac
pa tako to ide... svet je poludeo pa jos milion evra... pa placen je on dobro secate se afere... to je vesnik nevolja i ratova kakva nagrada za mir... prvo se pojavi onaj voker da raspali vatru a onda je ovaj gasi benzinom.. uigran tandem... lopuza
10.10.2008 23:03
rajcica (se)
e grome udari kad i Ahtosari dobi Nobelovu nagradu Ivo Andric nas dobri ce se prevrtati u grobu. E Srbijo sta si docekala

Komentari na drugim sajtovima


Naslovi.net u TOP 50 sajtova u Srbiji
Add to Facebook Add to iGoogle Follow us on Twitter
©2012 Netmark d.o.o.