Jeremić: Srbija će tužiti Hrvatsku za zločine u Oluji
Srbija će tužiti Hrvatsku Međunarodnom sudu pravde za zločine počinjene u operaciji Oluja 1995. godine, izjavio je ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić.
TUŽBA "Na moju veliku žalost, Hrvatska nije na adekvatan način odgovorila na ruku pomirenja koju je Srbija u više navrata pružala i našim naporima da ostavimo prošlost iza sebe i da se okrenemo evropskoj budućnosti", izjavio je Jeremić.
Jeremić je, povodom odluke Međunarodnog suda pravde da se proglasinadležnim za tužbu Hrvatske protiv Srbije za genocid počinjen nad nesrbima 1991-95. godine, naveo da je Hrvatska odbijala da se suoči sa činjenicom da je 250.000 Srba proterano iz domova u Hrvatskoj, ali da će to ovog puta morati da učini pred Međunarodnim sudom pravde.
"Hrvatski zvaničnici, koliko čujem, pozivaju na to da treba da seutvrdi istina. Slažemo se, neka se utvrdi istina i neka se ova stvar stavi na sud istorije i na sud pravde i zbog toga ćemo im pružiti priliku da odgovore na tužbu Srbije za ratne zločine za etničko čišćenje počinjenje na teritoriji Hrvatske 1995. godine", naglasio je Jeremić. Ministar Jeremić izrazio je žaljenje zbog toga što Hrvatska nije prihvatila ruku pomirenja i dodao da će Srbija učiniti sve da pomogne jačanju dobrih odnosa u regionu.
"Naša zajednička budućnost je evropska budućnost. Zarad evropske budućnost treba da se okrenemo pomirenju. Mislim da je ovo možda i najbolji način. Neka se konačno pred sudom pravde i sudom istorije uspostavi istina o tome šta se zaista događalo tokom operacije Oluja", kazao je Jeremić.
On je dodao da će Srbija predstaviti slučaj tako da budu sagledani svi aspekti događaja iz 20. veka, uključujući i ono što se događalo tokom Drugog svetskog rata, jer je neophodno okrenuti se istoriji kako bi se utvrdila istina.
Objavljeno na sajtu 24sata.rs »

Komentari
vasi RATNI ZLOCINCI prosetaju slobodno po Srbiju.
i onda bise promenila srbska politika, ova vlada vodi jos uviek milosevicovo politiku
U pravu si kad kazes: Srpski narod najvise
propatio.
1. Problem bude u tome, od kada ja pamtim Srbija
nije imala nikada pametnih politicara.
Vi ste imali Jednoga Dzindzica, i na zalost za
vasu nesrecu i srecu vasih neprijatelja, vi ste
njega ubili.
2. Vasi politicari gurali su vas u rat, za VELIKU
SRBIJU-OD HORGOSA DO TIRANE.
Secas se milose kad ste rekli: Tamo gde bude
jedan SRPSKI GROB tu ce da bude Serbija. I na
zalost tu nema vise Srba, ostaloje samo groblje.
Milose, treba da znate rat ne donese slatkise,
nego zrtve.
I na kraju, na zalost vasi politicari vodi vas
ponovo u rat...
A, zasto ste bombardovali Sloveniju, na primer???!!! Pa Hrvatsku, pa Bosnu i Hercegovinu, pa Kosovo (bez ikakvog naurozanja, nismo imali ni pistolje, jer smo ih predali jer nismo zeleli rat)!!! Odgovor molim vas lepo, budite ljubazni!
Ajde nauci pravopis pa se onda javi i komentarisi. Sto se tice tuzbe protiv -tzv. republike hrvatske- to je trebalo odavno da se desi.