Arhiva » Vesti » Blic 20.11.2008

Vlada odlučila da tuži Hrvatsku za genocid

Blic četvrtak, 20. novembar 2008.

Vlada Srbije odlučila je da započne proceduru podnošenja protivtužbe Međunarodnom sudu pravde protiv Hrvatske za genocid nad Srbima. Premijer Hrvatske Ivo Sanader tvrdi da ta država nema razloga da strahuje od protivtužbe Srbije na hrvatsku tužbu za genocid.

Ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević je, nakon sednice vlade, saopštio da je Vlada odlučila i da formira Pravni tim radi utvrđivanja istine o sukobu i zločinima na teritoriji Hrvatske tokom rata 1991-1995. godine. Milosavljević je rekao novinarima posle sednice Vlade da će za pripremu protivtužbe biti zaduženo Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.

Međunarodni sud pravde u Hagu oglasio se u utorak, 18. novembra, nadležnim za tužbu Hrvatske protiv Srbije kojom se tvrdi da je Srbija odgovorna za genocid navodno počinjen nad nesrbima u Hrvatskoj 1991-1995. godine.

Hrvatska je tužbom zatražila da Međunarodni sud pravde proglasi Srbiju krivom za kršenje Konvencije o genocidu i naloži joj da kazni sve počinioce i Hrvatskoj vrati kulturna dobra i plati ratnu odštetu u iznosu koji bi utvrdio sud. Više o tome možete pročitati ovde.

Sanader: Hrvatska ne strahuje od srpske protivtužbe

Premijer Hrvatske Ivo Sanader izjavio je danas da ta država nema razloga da strahuje od protivtužbe Srbije na hrvatsku tužbu za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.

"Nemamo razloga da se bojimo protivtužbe, jer rat se nije vodio u Srbiji nego u Hrvatskoj", rekao je Sanader u Zagrebu posle sastanka sa predstavnicima brodogradilišta, dodajući da "nisu hrvatski vojnici išli u Srbiju, nego su srpski vojnici dolazili u Hrvatsku i nije razoren Novi Sad, nego Vukovar".

"Bilo bi dobro da se Srbija suoči s prošlošću, za koju nije odgovorna sadašnja vlada nego Miloševićeva velikosrpska politika", rekao je hrvatski premijer.

"Sada govoriti o tome, pa ići u Drugi svetski rat, to je smešno", dodao je Sanader pre no što je preneto da je Vlada Srbije danas odlučila da započne proceduru podnošenja protivtužbe Međunarodnom sudu pravde protiv Hrvatske za genocid nad Srbima.


Objavljeno na sajtu blic.rs »


Povezane vesti

Vlada odlučila da tuži Hrvatsku


RTS četvrtak, 20. novembar 2008.

Vlada odlučila da tuži Hrvatsku za genocid nad Srbima


TV Avala četvrtak, 20. novembar 2008.

Vlada donela odluku o protivtužbi


Megafonija četvrtak, 20. novembar 2008.

Protivtužba u sporu sa Hrvatskom


Pink četvrtak, 20. novembar 2008.

Komentari

Komentari na drugim sajtovima


Naslovi.net u TOP 50 sajtova u Srbiji
Add to Facebook Add to iGoogle Follow us on Twitter
©2012 Netmark d.o.o.