Dijaspora je ekonomski potencijal
Srećković: Srbija je duže od pola veka svoje ljude u rasejanju tretirala kao protivnike
BEOGRAD - Partnerskog odnosa sa dijasporom ne može biti dok se ne uspostavi poverenje Srba iz inostranstva u državu. Taj odnos još ne postoji jer su naši sunarodnici van matice do sada mnogo puta bili prevareni, a jedan od razloga je i što je duže od pola veka Srbija svoje ljude u rasejanju tretirala kao protivnike - rekao je juče Srđan Srećković, ministar za dijasporu u Vladi Srbije, na otvaranju međunarodne konferencije o srpskoj dijaspori i razvoju matične države.
- Došlo je vreme da se taj odnos promeni, jer više od tri miliona Srba živi u rasejanju i predstavlja ogroman ekonomski potencijal koji može doprineti da se ubrza tranzicioni proces u zemlji - rekao je Srećković i najavio da će njegovo ministarstvo uskoro predložiti nacrt zakona o dijaspori.
Konferenciji je prisustvovala i regionalni predstavnik UN Rini Reza. Ona je pozdravila inicijativu ministarstva i ocenila da će stručnjaci iz osam zemalja (Izraela, Jermenije, Indije, Francuske, Švajcarske, Irske, Slovenije i Hrvatske), koje takođe učestvuju na skupu, svojim iskustvima značajno doprineti budućem razvoju Srbije.
KAPITAL
Srećković je podsetio da je, prema podacima Svetske banke, prošle godine devizni priliv Srbije na osnovu doznaka iz dijaspore bio 4,9 milijarde dolara, ili više od 50 odsto u odnosu na srpski izvoz, koji je bio 8,8 milijardi dolara.
- Učešće tih doznaka u bruto domaćem proizvodu je 13,1 odsto i to je dovoljan razlog da vlada i sve institucije sistema posvete mnogo veću pažnju ekonomskim potencijalima dijaspore - rekao je Srećković.
Ivan Stoiljković, predstavnik Srba iz Makedonije, izrazio je uverenje da će se odnos Srbije prema dijaspori promeniti nabolje, kao i da će novi ministar imati više sluha za Srbe van matice.
- Milica Čubrilo, bivša ministarka, bila je primer kako ne treba raditi. Za dve i po godine nije se udostojila da nas pozove niti primi - rekao je Stoiljković.
Autor:
Objavljeno na sajtu glas-javnosti.rs »


Komentari