Arhiva » Vesti » Danas 21.11.2008

Violinista Ivri Gitlis sa Beogradskom filharmonijom

Danas petak, 21. novembar 2008.

Osamdeset šestogodišnja legenda violinizma i jedan od najstarijih aktivnih solista na svetu, Ivri Gitlis predstaviće se beogradskoj publici, ekskluzivno sa Beogradskom filharmonijom, večeras od 20 sati u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine.

Tokom karijere, koju je započeo još pre više od šezdeset godina, nastupao je sa većinom vodećih orkestara među kojima su Njujorška, Berlinska, Bečka, Filadelfijska i Izraelska filharmonija. Rođen je 1922. u Haifi u Izraelu, prvi koncert je održao sa deset godina, a većsa trinaest je na Pariskom konzervatorijumu osvojio svoju prvu nagradu. Pošto je diplomirao, nastavio je školovanje kod Žorža Eneskua i Žaka Tiboa. Po izbijanju Drugog svetskog rata radi u britanskoj fabrici oružja, a kasnije i u zabavljačkoj jedinici britanske vojske. U Parizu debituje 1951, čime započinje jednu od najuspešnijih svetskih solističkih karijera. I dalje uspešno koncertira širom sveta, a prema rečima najbližih saradnika, pozive za nastup prihvata samo od renomiranih orkestara.

Drugi večerašnji ugledni gost BF, dirigent Dejvid Štern, muzički je direktor Izraelske opere i Simfonijskog orkestra i opere Sen Galena. Sin čuvenog violiniste Isaka Šterna, karijeru je gradio nastupajući sa elitnim orkestrima u Evropi, Americi i Aziji. Snimao je sa BBC nacionalnim orkestrom Velsa i Sarom Čang, a sa istom violinistkinjom i Engleskim kamernim orkestrom realizovao je veliku turneju po Dalekom istoku i Evropi. Odlično su ocenjeni i njegovi nastupi u Karnegi Holu i Engleskoj nacionalnoj operi. Od ove sezone, on je član međunarodnog umetničkog borda Beogradske filharmonije, u kojem su, osim njega i Robert Bokor (predsednik), Dmitri Aškenazi, Gordan Nikolići Ivan Tasovac. Gitlis će svirati Introdukciju i Rondo kapričozo Sen-Sansa i Poemu Šosona, a na programu će biti i dela Dvoržaka i Bartoka.


Objavljeno na sajtu danas.rs »

Oglasi

042 420 421 user: naslovi pass: naslovi
Add to Google
Add to Facebook
Twitter Naslovi
©2009 Netmark