MMF odobrio Srbiji 3 milijarde evra
Beograd -- Srbija je od MMF-a dobila zajam od tri milijarde evra, a moraće da uštedi 100 milijardi dinara, zbog čega vlada uvodi oporezivanje primanja iznad 12.000 dinara.
Srbija i Međunarodni monetarni fond postigli su dogovor o kreditnom stend baj aranžmanu od tri milijarde evra u naredne dve godine, ali kreditna podrška te međunarodne finansijske institucije uslovljena je ozbiljnom štednjom koja će biti sprovedena smanjenjenjem potrošnje i povećanjem poreza.
Prema analizama MMF-a, Srbija će u 2009. godine umesto najavljivanih 3,5 odsto rasta BDP-a, imati pad od dva odsto.
Ministarka finansija Diana Dragutinović kazala je da će ekonomska politika Vlade Srbije biti prilagođena ekonomskoj krizi rebalansom budžeta, koji će se zansivati na promeni poreske politike i smanjenju budžetskih isplata.
Kako je navela Dragutinović, planirane su budžetske uštede oko 60 milijardi dinara i povećanje prihoda od 40 milijardi dinara na osnovu povećanja poreza.
Dragutinović je najavila da će od 1. maja sa šest odsto biti oporezovan bruto iznos plate iznad 12.000 dinara, koliko će u buduće iznositi neoporezovani deo zarade, umesto dosadašnjih 5.000 dinara. Prema njenim rečima, taj porez će važiti za sve mesečne prihode, u šta su uračunati plate, penzije, ugovori o delu, honorari, isplate od dividendi i drugi prihodi.
Rebalansom budžeta biće zamrznute plate i penzije u ovoj godini na nivou iz decembra 2008. godine, dok je ranije bilo predviđeno da plate budžetskih korisnika mogu rasti najviše do nivoa inflacije.
Porez na kamatu na deviznu štednju i kapitalnu dobit na trgovinu hartijama od vrednosti, koji je ukinut u okviru programa za borbu protiv krize, i dalje će se neće naplaćivati, ali će se oporezovati isplaćene dividende i sve vanredne zarade, kazala je ona.
Ona je podsetila da je do sada bila praksa da se 50 odsto dividendi javnih preduzeća izdvaja u budžet I dodala da će Fondu zdravstvenog osiguranja biti smanjeni transferi za 3,5 do 4 milijardi dinara, kao i određena sredstva lokalnim samoupravama.
Kako je najavila, sve te mere biće pripremljene u vladi Srbije u naredne tri nedelje, kada će biti urađen i rebalans budžeta.
Dragutinović je kazala da odluka o racionalizaciji u Vladi Srbije treba da bude deo političkog dogovora i da ona nije deo dogovora sa MMF-om.
Ona je ocenila da bi takva odluka imala više simbolični značaj i da ne bi imala značajan efekat na smanjenje budžetskih rashoda.
Objavljeno na sajtu b92.net »


Komentari