Predsednik opštine Gora uhapšen bez objašnjenja
BEOGRAD - Ministarstvo za Kosovo i Metohiju zatražilo je danas od Euleksa da hitno interveniše i pruži objašnjenje za hapšenje predsednika opštine Gora Abdija Aljije i da obezbedi poštovanje zakona, procedure i zaštitu njegovih ljudskih prava.
Ministarstvo u saopštenju navodi da je je Aljija, bez naloga i objašnjenja, iz svoje kancelarije odveden u pritvor i da njegovim saradnicama i porodici policija ne dozvoljava kontakt i ne saopštava razloge hapšenja.
Hapšenje predsednika opštine Gora je, kako se navodi u saopštenju, izazvalo tenzije i veliku zabrinutost kod Goranaca. Ministarstvo ističe da su "na Kosovu pored Srba i Goranci izloženi samovolji privremenih kosovskih institucija".
Ministarstvo za Kosovo i Metohiju traži od Euleksa i drugih međunarodnih organizacija u pokrajini da "zaštite prava Goranaca i drugih nealbanaca i spreče težnje privremenih kosovskih institucija da Gorance nasilno asimiluju i albanizuju".
Kosovska policija danas je oko 14.30 privela na informativni razgovor Abdija Aljiju, predsednika opštine Gora.
Kako je Beti rečeno u policiji, on je priveden zbog pretnji Gorancima i Bošnjacima iz te opštine ako bi želeli da učestvuju na opštinskim izborima zakazanim za 15. novembar.
Jedan od šefova regionalne policije u Prizrenu Lumni Graišta rekao je Beti da Aljija nije uhapšen već da je priveden na informativni razgovor zbog pretnji i pritisaka na pripadnike bošnjačke i goranske zajednice.
"Aljija je javno pozvao pripadnike tih zajednica da ne izlaze na izbore i zapretio da će svima koji budu glasali 15. novembra biti prekinuto plaćanje ličnih dohodaka i drugih prinadležnosti koje dobijaju iz Srbije, navodeći da institucije koje organizuju izbore nisu legitimne", kazao je Graišta.
Objavljeno na sajtu rtv.rs »

Komentari