Arhiva » Vesti » Večernje novosti 24.11.2009

Pravosnažno po 40 godina!

Večernje novosti utorak, 24. novembar 2009.

Zvezdan Jovanović i Milorad Ulemek

BEOGRAD - Miloradu Ulemeku Legiji i Zvezdanu Jovanoviću potvrđena je u trećem stepenu maksimalna kazna od 40 godina zatvora zbog ubistva premijera Zorana Đinđića. Time je odluka Specijalnog suda o izricanju najstrože kazne postala pravosnažna.

U saopštenju VSS istaknuto je da je veće odbilo žalbe Ulemeka i Jovanovića uložene na drugostepenu odluku, kao neosnovane.

- Drugostepena odluka, doneta krajem prošle godine ne sadrži bitne povrede odredaba krivičnog postupka, kao ni povrede krivičnog zakona o kojima sud vodi računa po službenoj dužnosti, kao ni one povrede zakona na koje se ukazuje u žalbama - navodi se u saopštenju. - VSS je ocenio da je činjenično stanje pravilno i potpuno utvrđeno, krivični zakon pravilno primenjen, a da su pojedinačno utvrđene kazne, kao i jedinstvene, pravilno

odmerene.

Trećestepena sednica održana je tokom septembra, a sedmočlanim većem je predsedavao sudija Bata Cvetković. Po ličnom zahtevu, Ulemek je tražio da joj ne prisustvuje, ističući "da se po pitanju odluke veće neće mnogo pitati". Na maksimalne zatvorske kazne Ulemek je osuđen kao organizator, a Jovanović kao neposredni izvršilac ubistva. Na ovu odluku njihovi branioci moći će, ukoliko budu postojali zakonski uslovi, da podnesu vanredni pravni lek.

Ovom odlukom VSS, sada su svi okrivljeni za ubistvo premijera Đinđića pravosnažno osuđeni. Drugostepenom presudom potvrđena je odluka u odnosu na Aleksandra Simovića, Ninoslava Konstantinovića i Vladimira Milisavljevića koji su osuđeni na po 35 godina zatvora.

Na po pet godina manje osuđeni su Miloš Simović, Milan Jurišić Jure i Branislav Bezarević, dok je Saša Pejaković osuđen na osam godina zatvora. Sretku Kaliniću kazna je sa 35 godina smanjena na 30 godina, Željku Tojagi sa 30 na 15, a Dušanu Krsmanoviću sa 30 na 20 godina zatvora.

Zoran Đinđić ubijen je 12. marta 2003. godine na ulazu u zgradu Vlade Srbije, dok je njegov telohranitelj Milan Veruović ranjen. Tokom vođenja postupka saslušan je veliki broj svedoka i veštaka, među njima i stručnjaci sa Instituta u Visbadenu. Utvrđeno je da je smrtonosne hice iz puške "hekler i koh" ispalio Jovanović sa prozora kancelarije smeštene u zgradi u Ulici admirala Geprata.

MAKSIMALNO

Osim maksimalne kazne za ubistvo premijera Zorana Đinđića, Miloradu Ulemeku Legiji su izrečene još tri presude od po 40 godina zatvora. Pravosnažno je osuđen zbog ubistva Ivana Stambolića i pokušaja ubistva Vuka Draškovića u Budvi, dok su nepravosnažne odluke izrečene u postupcima "Ibarska magistrala" i "zemunski klan".


Objavljeno na sajtu novosti.rs »


Povezane vesti

Ulemek i Zvezdan i pravosnažno osuđeni


Mondo utorak, 24. novembar 2009.

Legiji konačna kazna za ubistvo Đinđića


Blic utorak, 24. novembar 2009.

Presuda za atentat pravosnažna


B92 utorak, 24. novembar 2009.

Pravosnažna najstroža kazna


e-Novine utorak, 24. novembar 2009.

Pravosnažna presuda Ulemeku i Jovanoviću


S media utorak, 24. novembar 2009.

Komentari

Komentari na drugim sajtovima


Naslovi.net u TOP 50 sajtova u Srbiji
Add to Facebook Add to iGoogle Follow us on Twitter
©2012 Netmark d.o.o.