Ostaje blokada SSP-a
Savet ministara EU odlučivaće 7. i 8. decembra o Prelaznom sporazumu sa Srbijom a Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju ostaće blokiran. Predsednik Tadić naložio je državnim funkcionerima da ne daju prognoze kako ne bi “iritirali” Holandiju, saznaje “Danas” Evropske integracije Srbije
Isti list navodi da je gotovo izvesno da je gotovo izvesno da će na zasedanju Saveta ministara spoljnih poslova EU 7. i 8. decembra biti postignut konsenzus i biti doneta odluka o deblokadi Prelaznog trgovinskog sporazuma. Izručenje Ratka Mladića Haškom tribunalu i dalje će ostati uslov za početak ratifikacije Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.
Danasu je potvrđeno i da odluke o Srbiji neće biti donete 10. decembra na sastanku Evropskog saveta već dva dana ranije. Iako je, kako ističu sagovornici ovog lista, gotovo izvesno da će Holandija “popustiti” kada je reč o Prelaznom sporazumu, mogu se čuti mišljenja da ništa nije definitivno rešeno. Prema njima, Holandija sada sprema promenu svoje pozicije prema Beogradu, nakon poslednjeg izveštaja Serža Bramerca o saradnji Srbije sa Tribunalom koji će biti predstavljen 3. decembra pred Savetom bezbednosti UN a o kojem se priča kao najpozitivnijem do sada. Naime, Holandija ne želi da se u njihovoj i široj javnosti stvori utisak da su “popustili pod pritiscima” i da je neko sa strane “stvorio atmosferu” za promenu politike ove zemlje, o kojoj ona ima pravo suvereno da odlučuje.
Zbog toga smatraju da je neophodno da predstavnici Srbije ne govore javno o popuštanju Holandije i deblokadi Prelaznog sporazuma. Predsednik Tadić naložio je svima koji se bave evropskim integracijama da do 7-8. decembra u javnosti ne saopštavaju stavove koji bi mogli da “iziritiraju” Holandiju. Deo holandske izlazne strategije predstavlja i najava posete Maksima Ferhagena Beogradu 16. decembra.
Slovenački predsednik Danilo Tirk potvrdio je pre dva dana da mnoge države dele stavove Holandije o SSP-u.
“Naše je htenje da ta odluka bude efektivna, odnosno da onda kada apliciramo za članstvo ta naša aplikacija ne stoji mesecima u fioci neke od evropskih komisija, već da institucije EU što pre pozitivno odgovore“, izjavio je u četvrtak predsednik Boris Tadić.
Objavljeno na sajtu e-novine.com »

Komentari