Arhiva » Vesti » RTS 19.12.2009

Nevreme u svetu

RTS subota, 19. decembar 2009.
RTS: Nevreme u svetu

Snežna oluja pogodila istočnu obalu SAD i u nekim oblastima nanela i do 30 centimetara snega zbog čega je otežan saobraćaj. Zbog kvarova izazvanih hladnoćom, 2.000 putnika oslobođeno iz četiri voza, koja su tokom noći ostala blokirana u tunelu ispod Lamanša. Venecija poplavljena.

Snežna oluja pogodila danas istočnu obalu SAD i nanela u nekim oblastima i do 30 centimetara snega zbog čega je otežan saobraćaj.

Zvaničnici su zatražili od stanovništva da ostane u domovima.

Vozači su odustali od vožnje pošto su putevi i autoputevi postali neprohodni. Na aerodromima su mnogi letovi otkazani ili se odvijaju uz velika odlaganja.

Tržni centar u Ričmondu, u državi Virdžinija, u kojem je u ovo doba godine obično velika gužva, potpuno je opusteo.

I američka prestonica je potpuno zabelela, što, međutim, nije sprečilo senatore da dođu na zasedanje gornjeg doma američkog Kongresa.

Svi osim dvojice senatora su došli na Kapitol hil, premda mnogi u debelim čizmama za sneg i debelim jaknama. Odsutni su samo Džo Liberman, ortodoksni Jevrejin koji je ostao kod kuće zbog hanuke, i Džad Greg, koji ostao kod kuće zbog porodičnih obaveza.

Sneg je omeo i američkog predsednika Baraka Obamu, koji se vraćao s klimatske konferencije u Kopenhagenu. Umesto helikoptetom, u Belu kuću se iz vojne vazdušne baze, vratio kolima.

Venecija poplavljena

Delovi Venecije danas su pod vodom, a tanak sloj snega pokriva njene palate, mostove i čuvene gondole.

Prema navodima Centra za praćenje plime, voda u venecijanskoj laguni podigla se na 114 centimetara iznad normale, zbog čega je 14 odsto grada pod vodom.

Venecijanski aerodrom Serenisime bio je zatvoren više od pet sati zbog nevremena, a saobraćanje vozova na nekim linijama je takođe poremećeno, posebno onih koji dolaze iz Trsta, sa severoistoka.

Kao što je već uobičajeno u ovakvim slučajevima gradske vlasti su postavile daske preko poplavljenih mesta da bi građani i posetioci mogli da se kreću po gradu.

Centar za praćenje plime predviđa poplave i za sutra kada će voda da se podigne na 115 centimetara iznad normale.

U Veneciji je u decembru prošle godine voda porasla na 156 centimetara iznad normalnog nivoa, što je bio dvsdesetdvogodišnji rekord, a najgora "visoka voda" zabeležena je 4. novembra 1966. godine, kada se nivo podigao na 194 centimetara i kada su u celoj Italiji bile katastrofalne poplave.

Noć u tunelu ispod Lamanša

Dve hiljade putnika oslobođeno je iz četiri voza, koja su tokom noći ostala blokirana u tunelu ispod Lamanša, zbog kvarova izazvanih velikom hladnoćom, javlja Bi-Bi-Si.

Oko 2.000 osoba ostalo je zarobljeno preko noći u vozovima u Eurotunelu, bez grejanja i osvetljenja, saopštila je kompanija Eurostar.

U međuvremenu, četiri voza su pomerena iz tunela, a putnici su prebačeni u druge vozove, saopštila je ta kompanija. I preko vikenda saobraćaj će biti otežan.

U jugoistočnoj Engleskoj i Škotskoj očekuju se nove snežne padavine i temperature ispod nule. Sneg je, inače, izazvao pravi haos u delovima Velike Britanije, a mnoge škole su zatvorene, a dovod struje je u prekidu.

Prema saopštenju kompanije Eurostar, do kvara na vozovima došlo je zbog razlike u temperaturi između spoljnog, ledenog vazduha i toplote u tunelu.

Zbog izuzetno hladnog vremena, zatvorena je i luka Dover.


Objavljeno na sajtu rts.rs »


Povezane vesti

Subota, 19.12.2009.


BBC subota, 19. decembar 2009.

Snežna oluja na istočnoj obali SAD


B92 subota, 19. decembar 2009.

Vozovi zbog hladnoće stali ispod Lamanša


RTV subota, 19. decembar 2009.

Noć u tunelu ispod Lamanša


RTS subota, 19. decembar 2009.

Obustavljen saobraćaj ispod Lamanša


B92 subota, 19. decembar 2009.

Putnici evakuisani ispod Lamanša


Večernje novosti subota, 19. decembar 2009.

Komentari

Komentari na drugim sajtovima


©2013 Netmark d.o.o.