Arhiva » Vesti » Danas 04.02.2010

Skromna ali značajna zbirka

Danas otvaranje prve srpske biblioteke u Londonu

Danas četvrtak, 4. februar 2010.  |  J. T.

U okviru srpske nedelje u Velikoj Britaniji, koja se održava od 30. januara do 7. februara, večeras će biti otvorena prva srpska biblioteka u Londonu.

Otvaranju bi, prema najavama, trebalo da prisustvuju i ambasador Srbije u Velikoj Britaniji Dejan Popović i poslanik u Britanskom parlamentu Greg Hans. U svečanom delu programa biće čitana poezija Sonje Besford i Čarlija Nikolića.

- Ova skromna zbirka knjiga rezultat je iskrene podrške više organizacija, pojedinaca i dobrovoljaca. Otvaranje ove biblioteke je istorijski trenutak za srpsku zajednicu u Velikoj Britaniji, gde dosad nije bilo ni knjižare, niti bilo kog drugog mesta na kojem bi mogle da se nađu knjige na srpskom jeziku. Ovo je prva srpska javna biblioteka i biće dostupna svima besplatno - kaže za Danas Vesna Petković, iz organizacije za promociju različitih kultura Pro art&Co. i jedan od osnivača Srpskog društva u Velikoj Britaniji.

Biblioteka je smeštena u opštinskoj Fulham biblioteci u delu Londona u kojem živi najviše Srba. Prema podacima Srpskog društva, na području britanske prestonice živi oko 70.000 Srba, a otvaranje srpske biblioteke trebalo bi da omogući svim stanovnicima Londona i drugih delova Velike Britanije, da bolje upoznaju srpsku kulturu, tradiciju, nasleđe i istoriju. Srpska biblioteka, kako je najavljeno, biće mesto predstavljanja knjiga, pisaca i izdavača, a njen knjiški fond obuhvata naslove iz srpske i engleske literature, umetnosti, arhitekture, monografije, rečnike, knjige za decu.


Objavljeno na sajtu danas.rs »


Komentari


Naslovi.net u TOP 50 sajtova u Srbiji
Add to Facebook Add to iGoogle Follow us on Twitter
©2012 Netmark d.o.o.