Arhiva » Vesti » Večernje novosti 12.03.2010

Stejt department: Srbija poštuje prava

Večernje novosti petak, 12. mart 2010.

LjUDSKA prava u Srbiji u najvećoj meri se poštuju, a Vlada je nastavila da ostvaruje napredak u saradnji sa Haškim tribunalom - navodi se u izveštaju američkog Stejt departmenta za 2009. godinu o ljudskim pravima.

U izveštaju piše i da je Vlada hapšenje i prebacivanje u Hag preostalih begunaca, proglasila za jedan od najviših prioriteta. Podseća se i da je Glavni tužilac Tribunala Serž Bramerc u izveštaju SB UN naveo da je zadovoljan saradnjom Srbije.

Srpski Specijalni sud za ratne zločine nastavio je suđenja za zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji, a Vlada je načinila

izvestan napredak u saradnji sa susednim zemljama, Međunarodnom komisijom za nestale osobe i drugim međunarodnim organizacijama.

Stejt department ukazuje da su sudovi, uprkos ustavnim garancijama za njihovo nezavisno funkcionisanje i dalje podložni korupciji i političkom uticaju.

- Sudije i tužioci, posebno oni koji se bave slučajevima organizovanog kriminala i ratnih zločina, često su dobijali pretnje smrću i bili izloženi fizičkim napadima.

U izveštaju se Vlada kritikuje što ni prošle godine nije načinila nikakav pomak u usvajanju zakona o restituciji i povraćaju oduzete imovine građanima. Mediji i novinari u Srbiji, kako se navodi, jesu slobodni, ali je "bilo izveštaja o mešanju vlasti u slobodu medija, mada novinari i štampa nisu bili sprečavani da kritikuju vladu, ni javno ni privatno".

Stejt department podseća na izveštaj Evropske komisije protiv rasizma i netolerancije iz aprila 2008. godine u kojem se ukazuje na "postojanje klime neprijateljstva prema nacionalnim i etničkim zajednicama koje predstavljaju 25 do 30 odsto stanovništva". A, kao ozbiljan problem se navodi i diskriminacija gejeva, lezbijki, biseksualaca i transeksualaca.

SPC NA METI

U DELU izveštaja o Kosovu, ukazuje se na odbojnost društva prema Srbima i SPC, nedovoljan napredak u povratku izbeglica, korupciju unutar vlade, problem trgovine ljudima... Hrvatskoj se zamera zbog incidenata protiv članova SPC. Kao primer antisemitizma navode se ustaški pozdradi na koncertu "popularnog nacionalističkog pevača Marka Perkovića Tomsona".


Objavljeno na sajtu novosti.rs »


Komentari

12.03.2010 00:54
apokalipsa
o kojim vi pricate ljudskim pravima bajke za decu nepostuju se ljudska prava u srbiji a pogotovo u sad a sto se tice ratka mladica ne treba da se izruci jer pustate druge ratne zlocince na slobodu nekom ste majka a nekom maceha a sve srpske izdajnike ceka zatvor i oduzimanje imovine zivela srbija molim da se objavi ovo jer svako ima pravo svog misljenja. hvala
12.03.2010 16:44
S.Jovanović
Samo mi vi ne pričajte o ljudskim pravima... zemlja nastala na genocidu!
12.03.2010 19:09
apokalipsa
takodje su ukinuta prava novinarima, treba zastititi novinare od linca, ubijanja, pretnji kako nije sramota sadasnju vlast dosta je bilo lazi vase demokratije gori ste od milosevica ako je demokratija pustite novinare da rade svoj posao posteno i zastita im je potrebna od pojedinih manijaka hvala

Komentari na drugim sajtovima


Add to Facebook Add to iGoogle Follow us on Twitter
©2012 Netmark d.o.o.