U žaru “Karmen“
SVETLANA Zaharova, umetnica koja slovi za najbolju balerinu sveta, u subotu veče od 20 časova ponovo će zablistati na sceni Sava centra, najpre kao naslovna junakinja u „Karmen sviti“ a potom i kroz odabrane duete i sola iz klasičnih i modernih baleta.
- Sava centar postao je stecište najvećih baletskih umetnika današnjice, a ovaj događaj je potvrda i kruna svega toga - rekao je Milan Lazović ispred organizatora Sava centra, i dodao:
- Posle prošlogodišnjeg nastupa kada nam se predstavila koreografijama iz klasičnog, neoklasičnog i modernog repertoara, Zaharova je izrazila želju da pred Beograđanima nastupi sa integralnom predstavom, iznoseći jedan lik od početka do kraja. Uspeli smo produkcijski da iznesemo događaj, koji će za sve baletske sladokusce predstavljati pravu poslasticu.
„Karmen svita“ u koreografiji Alberta Alonsa, osmišljenoj specijalno za legendarnu
Maju Plisecku, prilagođena je upravo Zaharovoj, koju je Alonso prepoznao kao jedinu istinsku naslednicu Plisecke. Predstava koju obožavaju širom sveta, sa novim imidžom i novom junakinjom premijeru je doživela povodom osamdesetog rođendana Plisecke. Svetlanin Don Hoze u subotu veče će biti Andrej Uvarov, a u drugom delu nastupa koji će proteći uz odabrane numere klasičnog, neoklasičnog i modernog baletskog repertoara, uz ovaj dvojac će nastupiti i prvi igrači Boljšog teatra, zvezde Marinskog, ali i Teatra Stanislavski i Kijevskog državnog baleta.
- Drago mi je što su sa mnom drage kolege iz Kijevskog državnog baleta, sa kojima često izvodim „Karmen svitu“ širom Evrope ali i u Japanu, uz moje omiljene partnere iz Boljšog teatra, naravno - rekla je zvezda večeri, Zaharova.
Ambasador Ruske Federacije Aleksandar Konuzin u petak je ocenio da ponovno gostovanje ove velike balerine u Beogradu svakako predstavlja jedan od najznačajnijih kulturnih događaja sezone, ali i dokaz da je Zaharova postala miljenica ovdašnje publike.
- To što treći put u vrlo kratkom periodu dočekujemo najbolje plesače Rusije i nekadašnjeg Sovjetskog Saveza, potvrda je bliskosti između naših naroda - dodao je Konuzin.
POBEDILA VREME
- KAO klasična, izrazito lirska balerina, odigrala sam kompletan klasičan repertoar, i da bih se razvijala neprestano tragam za novim nijansama izraza, koreografima i koreografijama. Interesantno iskustvo za mene je bila saradnja sa mladim ali darovitim italijanskim koreografom koji je za mene kreirao „Zaharova supergejm“, predstavu osmišljenu kao niz kompjuterskih igara u kojima ja pobeđujem, da bih u poslednjoj borbi odnela pobedu protiv boga Hronosa i postala bezvremena - rekla je Zaharova, naglasivši da je baletskom igraču dat vrlo ograničen period vremena, te da bi rado izvela i ovu predstavu u Beogradu.
Objavljeno na sajtu novosti.rs »


Komentari