Arhiva » Vesti » Blic 30.04.2010

I Belgija zabranjuje nošenje burki na javnim mestima

Donji dom belgijskog parlamenta podržao je danas zabranu nošenja burki na javnim mestima u toj zemlji, navodi BBC.

Blic petak, 30. april 2010.  |  L.Tomić/Blic online

Za usvajanje predloga zakona, koji predviđa zabranu bilo kakvog odevanja koje bi moglo da prikrije identitet osobe na javnim mestima, glasalo je 136 poslanika, a samo dva su bili uzdržani.

Očekuje se da će zakon biti usvojen u junu ili julu ove godine, navodi BBC. Ukoliko stupi na snagu, Belgija će postati prva evropska zemlja koja je zabranila muslimanskim vernicama da izlaze u javnost potpuno prekrivenog lica i tela.

Nošenje nikaba i burki će, prema ovom zakonu, biti kažnjavano sa 15 do 25 evra i sedam dana zatvora.

Isto pitanje pokrenuto je i u drugim članicama Evropske unije. Francuska vlada će u maju predstaviti predlog zakona o zabrani nošenja burki na svim javnim mestima, a ne samo u javnim službama.

Državni savet Francuske nedavno je upozorio da bi zabrana potpunog pokrivanja tela mogla da se tumači kao protivustavni čin.

Francuski predsednik Nikola Sarkozi, međutim, ističe da burkama nema mesta u Francuskoj. Prema njegovom mišljenju, burke predstavljaju "napad na dostojanstvo žena".

U Francuskoj živi najmanje pet miliona muslimana i to je najbrojnija muslimanska populacija u jednoj evropskoj zemlji.


Objavljeno na sajtu blic.rs »


Povezane vesti

Belgijsko ne burkama


Mondo petak, 30. april 2010.

Belgija neće burku


RTS petak, 30. april 2010.

Belgija protiv burki


Večernje novosti petak, 30. april 2010.

Belgija protiv nošenja burki na javnim mestima


S media petak, 30. april 2010.

Zabrana burki u Belgiji?


Vesti online petak, 30. april 2010.

Zabrana nošenja burki i u Belgiji?


B92 petak, 30. april 2010.

Komentari

30.04.2010 10:44
Aleksandar
Eto terorizma u Briselu...
30.04.2010 11:54
sanja (au)
Pa u principu bi svuda trebao da se napravi isti zakon. Neka svako postuje ono sto jeste u kuci (odnosi se na versku pripadnost), a kada se izadje u grad, onda bi trebalo da se ljudi ne razlikuju. Nema to veze kako ce se covek obuci.
Vera se postuje i to je uredu, jer da nije vere bio bi haos u svetu. To "sveto pismo" ili "kuran", ma nije bitno koja je knjiga u pitanju je napisana da bi narod uvela ured. Mozda bi lepo bilo da se ne razlikujemo kada se vidimo na ulici i da svako svoju religiju i verovanja ostavi u svojoj kuci...
30.04.2010 12:57
muvehhid
o vi, jevreji i krscani, iskrivili ste vasu pravu vjeru, i odbacili ste je, donosite nekakve zakone koji nemaju smisla, borite se za slobodu govora da biste na taj nacin svakog oljagali i obescastili svakog, i ubrajate se da ste elita, i da ste moralni, i da ste ispred muslimana, ako je to tacno zasto vam smeta da neko ne zeli da ga drugi gledaju, zasto vam smeta da neko ima stida koji ste vi odavno izgubili, za vas je terorizam to sto zena ima stida, i to sto se pokrila cijela, pa cak i lice, cuvajuci se na taj nacin od vaseg "morala". ako se borite za pravo slobode govora, zasto se vi moralni evropljani ne borite da svako ima pravo da se oblaci kako zeli, da ima SLOBODU OBLACENJA
30.04.2010 17:51
djordje djokanovic (us)
Niko muslimanima ne brani da se oblace kako hoce. Nosite turbane, rogove, haljine nije vazno. Prekrivanje lica, po mom misljenju, samo po sebi nije nista lose, ali je lose to sta to potencijalno moze biti. Otezana identifikacija sto je najveci problem. Ne mozes se pozivati na prava govora i slobode oblacenja to niko ne brani. Marame oko glave mogu da prestavljaju bezbedonosni rizik i slazem se da trebaju biti zabranjene. Mi moralni evropljani necemo da popreko gledamo vase 'premoralne, duhovne ciste, savrsene' zene, ne brinite, imamo mi svoje i dovoljne su nam. Ovo nije pitanje religije nego vec opste sigurnosti svih nas. Niko budistima ne brani da nose sarene haljine, niko jevrejima ne brani da nose kapice, ali kompletno prikrivanje lica treba biti zabranjeno.
30.04.2010 20:01
Alex vrnjacki
Ako joj smeta da je gledaju nek sedi kuci. Ili nek ide tamo odakle je dosla. U Belgiji se postuju belgiski zakoni u Nemackoj nemacki,... u Iranu iranski. I gde je tu problem?

Komentari na drugim sajtovima


©2013 Netmark d.o.o.