MMF odobrio Ukrajini 15,2 mlrd. USD
Vašington -- Bord direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) finalizovao je sporazum o novom dvoipogodišnjem zajmu za Ukrajinu u visini od 15,2 milijarde dolara.
Aražman je dogovoren s novom ukrajinskom vladom koja se, radi dobijanja tih finansija, obavezala da će skresati budžetski deficit i podići cene prirodnog gasa.
MMF je odobrio puštanje prve tranše tog kredita od oko 1,89 milijardi dolara i ukazao da će sledeće isplate zavisiti od revizija pokazatelja ukrajinske ekonomije, koje će Fond obavljati kvartalno.
"Ukrajina je izašla iz teškog perioda tokom kojeg je njena ekonomija bila snažno pogodjena šokovima iz inostranstva i domaćom nestabilnošću", izjavio je prvi zamenik izvršnog direktora MMF-a Džon Lipski.
On je predočio da su se ukrajinske vlasti obavezale da će otkloniti postojeće neuravnoteženosti i dovesti ekonomiju na put održivog rasta putem značajnih reformi u fiskalnom, energetskom i finansijskom sektoru.
Ukrajina je 2008. dobila od MMF-a dvogodišnji zajam od 16,4 milijarde dolara, nakon što je globalna recesija umanjila tražnju ukrajinskih izvoznih proizvoda. Ta zemlja je od MMF-a dobila 10,6 milijardi dolara iz tog zajma, ali su isplate u novembu prošle godine zamrznute, jer je tadašnja ukrajinska vlada odbila da skreše izdatke pred predsedničke izbore, održane početkom ove godine.
Kabinet ukrajinskog premijera Nikole Azarova želi da iskoristi oko dve milijarde dolara iz novog zajma za pokrivanje budžetskog deficita u ovoj godini, izjavio je zamenik premijera Sergej Tigipko.
Nastavljanje saradnje sa MMF-om otvara Ukrajini put za dobijanje zajma Evropske komisije od procenjenih 610 miliona evra (792 miliona dolara) i za kredit od 800 miliona dolara od Svetske banke. Ukrajini je neophodna podrška MMF-a radi podsticanja ekonomije, koja je u 2009. oslabila 15,1 odsto, najviše od 1994. godine. Ukrajinski BDP je u prvom kvartalu povećan 4,9 odsto.
Ukrajinska vlada je ovog meseca podigla cene prirodnog gasa za domaćinstva i toplane. U okviru uslova koje je postavio MMF, opšti konsolidovani vladin deficit treba u 2010. do dostigne 5,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), 3,5 odsto u 2011. i 2,5 procenata BDP-a u 2012.
Ukrajinske vlasti su se, takođe, obavezale da će smanjiti ukupan vladin dug ispod 35 odsto BDP-a. Fiskalna prilagođavanja će početi u 2010. i biti produbljena u 2011-2012, potpomognuta jakim strukturnim reformama penzionog sistema, javne administracije i poreskog sistema, kazao je Lipski.
On je dodao da će finansijska pozicija ukrajinskog gasnog sektora biti ojačana putem podizanja domaćih cena gasa i širih reformi, što će doprineti eliminisanju energetskih subvencija i formiranju modernijeg i održivijeg sektora.
Lipski je ukazao da će održivo sprovođenje programa reformi doprineti stabilizaciji ukrajinske ekonomije i podstaći poverenje, što će omogućiti toj zemlji povratak na tržišta kapitala.
Objavljeno na sajtu b92.net »


Komentari