Britanski naučnici razvili test koji otkriva autizam kod dece
Britanski naučnici razvili su 15-minutni test mozga za koji se nadaju da će se koristiti prilikom otkrivanja autizma kod dece, čime se smanjilo vreme i troškovi dizagnoze ovog poremećaja.
Istraživači sa Instituta za psihijatriju sa King koledža u Londonu objavili su detalje ove tehnike koja je testirana na odraslim osobama i pokazala je 90 odsto sigurne rezultate u otkrivanju autizma. Ova tehnika otkriva strukturne promene u mozgu i trebalo bi u naredne dve godine da bude u komercijalnoj upotrebi.
Autizam je poremećaj koji zahvata šest do sedam osoba na 1.000 stanovnika.
Trenutno se mogući poremećaj otkriva putem dugog procesa testiranja društvene interakcije, komunikacija i sposobnosti maštanja. Nekad se do potvrde dijagnoze čeka 18 meseci i više.
- Ovaj test trebalo bi da ukine potrebu za emotivnim, dugim i skupim procesom otkrivanja ove bolesti kod dece kao i njihovih porodica, navodi Kristin Eker, član istraživačkog tima.
Test bi trebalo da košta oko 200 evra i da se za nekoliko dana otkriju znaci bolesti, što je ipak mnogo brže i čak 20 puta jeftinije od trenutnog procesa. (Economy.rs, 16. avgust 2010)
Objavljeno na sajtu economy.rs »


Komentari