Arhiva » Vesti » B92 28.10.2010

“Preživela“ vlada Jadranke Kosor

Zagreb -- Poslanici Hrvatskog sabora izglasali su prošle noći poverenje vladi premijerke Jadranke Kosor. Za poverenje vladi glasalo je 79 poslanika, a 62 je bilo protiv.

B92 četvrtak, 28. oktobar 2010.  |  Beta
B92: “Preživela“ vlada Jadranke Kosor

Osim poslanika HDZ-a vladajuću većinu čine i poslanici Hrvatske seljačke stranke i osam poslanika nacionalnih manjina.

Opozicija je kao razloge za raspravu o poverenju vladi navela sve lošije stanje privrede, izostajanje sprovođenja reformi, mnogobrojne afere i unutrašnje sukobe u HDZ-u.

Ratko Gajica, poslanik Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) koja je članica vladajuće koalicije, bio je suzdržan.

Iako javnost već danima spekulisala o tome da bi bivši premijer Ivo Sanader, koji je nezavisni poslanik u Saboru, mogao da ugrozi vladajuću većinu, on je izjavio da "ne može da zamisli da bi rušio većinu koju je stvarao". On je još u sredu ujutro napustio saborsku sednicu zbog drugih obaveza.

Burna rasprava o inicijativu koju je potpisalo 58 poslanika opozicionih stranaka trajala je gotovo 15 časova, odnosno do iza ponoći, a obeležile su je oštre međusobne optužbe poslanika vlasti i opozicije.

Zoran Milanović, predsednik poslaničkog kčuba SDP, partije koja je i pokrenula raspravu i poverenju vladi, rekao je sinoć u Saboru da je njihova teza i uverenost da je Hrvatska taoc sukoba unutar HDZ-a i da to mora prestati.

"Mi mislimo da ova vlada sramoti Hrvatsku i mislimo da treba otići", kazao ne on.

Na njegove optužbe, u odbarnu vladajuće koalicije ustali su poslanici HDZ-a, a za njima i sama premijerka Jadranka Kosor.

"Mi nećemo, dame i gospodo, biti niti uzrdmani, niti poljuljani, niti ćemo posustati samo zbog toga što neki žele da Hrvatska bude taoc nestrpljive i nezrele želje za dolazak na vlast", poručila je Kosorova opozicionim saborcima, dodavši uz to i "sve za Hrvatsku, Hrvatsku nizašta".

Žučna rasprava se nastavila do iza ponoći, a optužbe su se smenjivale sa obe strane. Na kraju je vlada premijerke Kosor ipak „preživela“ glasanje o poverenju, a umesto rasprave o činjenicama i razlozima za pokretanje pitanja poverenja vladi, u Saboru su se smenjivale optužbe, uvrede, podmetanja.


Objavljeno na sajtu b92.net »


Povezane vesti

Premijerka ostala, ali na staklenim nogama


e-Novine četvrtak, 28. oktobar 2010.

Kosor preživela u Saboru


Mondo četvrtak, 28. oktobar 2010.

Većina u Saboru podržala premijerku Kosor


Večernje novosti četvrtak, 28. oktobar 2010.

Vlada Jadranke Kosor (ipak) opstala


Vesti online četvrtak, 28. oktobar 2010.

Vladi Kosorove izglasano poverenje


Blic četvrtak, 28. oktobar 2010.

Ključne reči

Hrvatska Zagreb

Komentari

Komentari na drugim sajtovima


©2013 Netmark d.o.o.