Arhiva » Vesti » Blic 15.05.2011

Šef diplomatije Libije osudio akcije NATO

TRIPOLI - Ministar spoljnih poslova Libije Abdelati Obeidi danas je, u razgovoru sa specijalnom izaslanikom Ujedinjenih nacija za Libiju Abdelilah el Katibom u Tripoliju, osudio ubistva civila koje su počinile NATO snage u toj zemlji.

Blic nedelja, 15. maj 2011.  |  Beta, Tanjug

Obeidi je "obavestio izaslanika generalnog sekretara UN o rasprostranjenom nasilju i ozbiljnim prekršajima koje je počinio NATO protiv libijskog naroda, bombardujući civilne mete i nenaseljena područja u različitim libijskim gradovima", izvestila je državna novinska agencija Džana.

Šef libijske diplomatije osudio je "pokušaj ubistva" libijskog lidera Muamera el Gadafija, čija je rezidencija Bab Al Azizija bila na meti nekoliko NATO udara proteklih sedmica i izrazio žaljenje zbog ubistava Gadafijevog sina Seifa el-Araba i troje unučadi libijskog vođe, preneo je Frans pres.

Obeidi je osudio NATO i za "zločin" u kojem je ubijeno 11 imama i verskih vođa u četvratk uveče u vazdušnom napadu na Bregu, kada je ranjeno oko 50 ljudi.

Katib je u Tripoli stigao iz Atine, gde je sinoć održao sastanke posvećene krizi u Libiji.

Specijani izaslanik UN kazao je da će mu poseta Libiji omogućiti da "bolje razume političku situaciju i načini napredak u tom pogledu".

Posetu Katiba Libiji organizovao je generalni sekretar UN Ban Ki Mun, koji se zalaže sa nastavak dijaloga.

Britanski general: NATO treba da intenzivira napade u Libiji

NATO bi trebalo da intenzivira vazdušnu kampanju u Libiji kako bi oslabio vlast libijskog lidera Moamera Gadafija, rekao je za nedeljni Telegraf šef britanskih oružanih snaga, general Dejvid Ričards.

Ričards je dodao da zapadna vojna alijansa treba da proširi delokrug meta i odobri gađanje infrastrukturnih objekata.

"Vojni blok NATO mora ozbiljno da uzme u razmatranje povećanje opsega meta koje možemo da gađamo", naveo je britanski general. On je insistirao da do sada "jedva da je i bilo civilnih žrtava" jer Alijansa pažljivo bira mete.

NATO je juče saopštio da ne može da potvrdi tvrdnje libijske vlade da je 11 muslimanskih sveštenika ubijeno u vazdušnom udaru zapadne vojne alijanse u istočnoj Libiji.


Objavljeno na sajtu blic.rs »


Povezane vesti

Pobunjenici potpuno kontrolišu Misratu (VIDEO)


S media nedelja, 15. maj 2011.

NATO gađao naftni terminal u Ras Lanufu


Mondo nedelja, 15. maj 2011.

Bombardovan naftni terminal u Libiji


Radio 021 nedelja, 15. maj 2011.

Infrastruktura na udaru


RTS nedelja, 15. maj 2011.

V. Britanija: Još jače udariti po Libiji


Vesti online nedelja, 15. maj 2011.

Ključne reči

Tripoli Gadafi Libija NATO UN

Komentari

15.05.2011 20:00
mida
Jasno je o Libiji sve. Cilj Amerike iEvropske unije je jasan i maloj deci. Radio sam u Libiji 16g. To je zemlja de ti je sistem dao sve a sistem je na bogastvu, nikom ne duguju nista naprotiv njima mnogi duguju. Ta p... Berluskoni, njega je Libija odrzala na vlasti, spasla mu Al Italiju, Juventus, gas crpi iz Libije da li ga placa. Deo Libije je bio Italijanska kolonije, da li znate da Libija obelezava slicno kao mi dan mrtvih. Dan kada su Italijani napustali Libiju, poveli su svoje Libijske simpatiziere pa su ih onda pobacali u more. Englezi, Francuzi, Ameri koliko je u njihovim zemljama Libijskog novca, ne novca porodice Gadafi. To je novac Libijske drzave i Libijskih companija. Ko ce uzeti taj novac. Da li znate koliko je Libija pomogla Srbiji, gospodin Gadafi je jedini lider koji je bez uvijanja u celofan kritikovao razbijanje, bombardovanje, zlo sto su nam zlikovci cinili. Koliko je samo tankera, novca bespovratno doslo u SRBIJU.
16.05.2011 12:16
mida
Nastavak/U Libiji su u toku bili veliki infrastrukturnii projekti. Hiljade km. vodovodne mreze, puteva, pruge. U pustinjskoj zemlji sam pio jevtiniju flasiranu vodu nego u Srbiji. Libija je bogata vodom nadenii su izvori u Sahari. Tu je isto veliki interes a da ne pisem o nafti, gasu, rafinerijama, petrohemijskim fabrikama. Nastavicu... wamq8
17.05.2011 12:59
mida
Nastavak/Verovatno ste culi da se u Libiji ne placa z. osiguranje, skolstvo kako u zemlji tako i u inostranstvu. Isto tako struja, gas, voda sve je to besplatno. Krediti su bez kamata/a daju se sve vrste kredita/. Mozete li zamisliti kredit bez kamate. Kome je to smetalo, da li je to diktatura. Mnogo je nas iz Srbije radilo u Libi ji, hiljade porodica u Srbiji je zivelo od toga. Pisao sam koliko je Libijska Djamahirija pomogla Srbiju/bespovratno/, kako nam Amerika i Evropa pomazu prvo sankcijama, bombama a sada kreditima koje ce nam praunici vracati. To je evro/americka demokratija. Bilo bi dobro da nam ministri i poslanici budu pristojnij, da vode racuna o recniku ida ako mogu pomognu Libiji bar u pristojnom recniku. Netreba nikada, nikada zaboraviti silnu pomoc i podrsku libijske vlade i licnu pomoc pukovnika Gadafija. Da mu Bog i Alah budu na pomoci.

Komentari na drugim sajtovima


©2013 Netmark d.o.o.