Policija isterala aktiviste iz kasarne
Kako izveštava Radio 021, aktivisti Društvenog centra ponovo su u toku popodneva nenasilno su se na kratko vratili u bivšu kasarnu "Arčibald Rajs" u Futoškoj ulici, nakon što ih je policija u pratnji sudije za prekršaje i vojne policije izbacila u petak ujutro. Pripadnicima medija nije dozvoljen ulazak u kasarnu, kako bi mogli da izveštavaju šta se unutra dešava * Nevladine organizacije oštro osuđuju postupak policije Naredba stigla iz civilnog sektora?
Policija ustuknula pred desničarima
Predstvnici alternativnog Pop Art kluba čiji su članovi takođe izbačeni iz kasarne “Arčibald Rajs” ističu da je policija upozorila aktiviste pre nekoliko dana da poseduje obaveštajne podatke o desničarskim grupama koje su spremale upad u kasarnu, kao i da nije mogla da garantuje bezbednost skvoterima.
“Zbog toga mi izražavamo krajnje čuđenje da policija ne juri osumnjičene, već iz kasarne izbacuje umetnike, i pri tom nam oduzima sav materijal i tehničku opremu. Država očigledno popušta pred pritiscima pojedinih političkih struktura kojima smeta naše liberalno opredeljenje i evropski stavovi”, navode u Pop Art klubu.
Branka Miličić iz Društvenog centra kaže za Radio 021 da nije došlo do incidenta, već da su aktivisti jednostavno ušli na kapiju bivše kasarne kada su primetili da je otvorena. Na insistiranje vojnika ponovo su napustili objekat, a razmatraju gde će nastaviti sa svojim aktivnostima. Branka Milićić kaže da aktivisti neće nasilno ulaziti u kasarnu, ali da će iskoristiti priliku ako kapija ponovo bude otvorena.
Državni organi su u kasarnu došli oko devet časova i zamolili aktiviste da napuste objekat i iznesu lične stvari iz njega ali oni to nisu uradili. MEdiji izveštavaju da incidenata nije bilo.
Na Fejsbuk profilu "Lice ulice", upućen je poziv građankama i građanima da se okupe na protestu ispred kasarne u Futoškoj 54. Članovi grupe podsećaju da je Ministarstvo odbrane ovaj objekat dodelilo Republičkoj direkciji za imovinu. Kasarna je obuhvaćena Masterplanom i spada u "nepokretnosti Vojske Srbije koje nisu neophodne za funkcionisanje VS".
Izveštač RSE javio je da su u kasarnu ušli i pripadnici Vojne i civilne policije. Oni su napravili kordon na ulasku u kasarnu i niko ne može da uđe unutra. Policajci od aktivista traže da pokupe lične stvari i napuste kasarnu. Pripadnicima medija nije dozvoljen ulazak u kasarnu, kako bi mogli da izvještavaju šta se unutra dešava, piše Slobodna Evropa.
Kapije tzv. Društvenog centra su sada zatvorene, a postavljeni su znakovi da je zabranjen prolaz i da je u pitanju vojni objekat. U kasarnu trenutno niko ne može da uđe.
Prema svedočenju jednog slobodnog umetnika koji je želeo da ostane anoniman, u kasarnu su jutros ušli pripadnici vojne policije koji su prisutne legitimisali, a potom im naredili da u miru napuste prostorije vojnog objekta.
Aktivistkinja Dijana Pavlović rekla je za Radio 021 da su aktivisti odmah nakon izlaska pozvali su predstavnike vojne policije sa kojima su razgovarali u toku tri nedelje, koliko je funkcionisao Društveni centar. Na pitanje ko je dao nalog za iseljenje, Pavlovićeva tvrdi da joj je sagovornik iz VP rekao da oni nisu nalogodavci.
"Dobili smo informaciju iz vojne policije da oni nisu naložili iseljenje aktivista iz Drušvenog centra, već da je naredba stigla iz civilnog sektora. Kažu, javio je 'neko sa parama'. Mi ne znamo ništa, čekamo odgovor iz Grada, ne znamo da li su za iseljenje urgirali pojedini političari, ili neko drugi - a zna se ko u Srbiji ima para", navodi Pavlovićeva.
Photo: www.021.rs
Jedna od aktivistkinja Branka Miličić kaže za Radio 021 da niko neće da im kaže šta će sada biti sa njihovim stvarima koje su unutra.
"Unutra je oprema korišćena za izvođenje programa, materijali, dokumentacija, kompjuteri... Nije nam jasno zašto se u napuštenom objektu ne mogu izvoditi dobri i kvalitetni programi i kome je to potrebno?", pita se Miličićeva.
Posete vojne policije objektu bivše kasarne "Arčibald Rajs" bile su čest slučaj. Napuštenu kasarnu je zauzelo stotinak aktivista pre tri nedelje i pretvorilo je u Društveni centar, ali do danas nisu dobili nijednu zvaničnu podršku političara ili partija na vlasti. Sada od čelnika Grada traže da se oglase i kažu svoj stav.
Podsećamo da su neofašističke grupe u nekoliko navrata pretile aktivistima, kao i da su pripadnici ekstremnih grupa pozivali državne organe da izbace aktiviste iz tog objekta.
Nastavak militantne politike
Žene u crnom oštro su u saopštenju od petka osudile nasilno izbacivanje aktivista i aktivistkinja Društvenog centra iz novosadske kasarne "Arčibald Rajs", konstatujući da „sramno ponašanje vlasti prema akcijama Društvenog centra, policije i vojske, još jednom potvrđuje nastavak militantne politike u Srbiji, i bezočno ignorisanje stvranih potreba građanstva“.
„Oštro razračunavanje valsti sa onima čiji društveni angažman izlazi izvan okvira zvanične militatno-nacionalističke politike, postaje svakodnevni manir elita na vlasti. Kriminalizacija civilnog društva u Srbiji je u proteklih pola godine sve intenzivnija, o čemu svedoči i, nešto ranije, podizanje krivičnih prijava protiv aktivista koji su pružili solidranu podršku stanovništvu romskih naselja prilikom nasilnog iseljavanja. Aktuelna vlast time šalje jasnu poruku da su solidarnost i svako angažovanje u vezi sa brigom o javnom dobru, u našem društvu zapravo nepoželjne.Zahtevamo od svih nadležnih institucija da procese koje deklarativno zagovaraju, zaista počnu i da sprovede u stvarnosti. To znači da omoguće aktivistima i aktivistkinjama rad u napuštenoj kasarni 'Arčibald Rajs' i da prestanu sa kriminalizovanjem angažmana civilnog društva“, naglašava se u saopštenju.
Povratak u devedesete
Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije najoštrije osuđuje izbacivanje aktivista Inicijative za Društveni centar i posebno protestuje zbog nespremnosti nadležnih za dijalog sa predstavnicima Inicijative.
“Policijsko izbacivanje aktivista koji su tokom protekle tri nedelje oživeli već godinama napušteni vojni objekat podseća na vreme režima Slobodana Miloševića devedesetih. Nedostatak volje za dijalogom i spremnosti za kompromis takođe ukazuje da nema želje za istinskim promenama u društvu”, konstatuje NKSS.
Objavljeno na sajtu e-novine.com »

Komentari