Fizičko kažnjavanje dece ima dugoročne štetne posledice
Fizičko kažnjavanje djece može izazvati dugotrajne štete u njihovu razvoju pa čak i smanjiti kvocijent inteligencije djeteta, pokazalo je novo kanadsko istraživanje.
Naučnici koji su proučili podatke iz 80 istraživanja sprovedenih u poslednjih 20 godina ističu da su zdravstveni aspekti problema fizičkog kažnjavanja dece bili uveliko zanemareni i zasenjeni raspravama oko prava roditelja da sami odluče o načinu na koji će disciplinovati svoju decu.
Brojni dokazi pokazuju koliku štetu fizičko kažnjavanje ostavlja na detetu, kaže Džoan Durant, profesorka na Univerzitetu u Manitobi koja je radila na istraživanju objavljenom u časopisu Canadian Medical Association Journal.
Istraživanja su do sada pokazala da su deca koja se fizički kažnjavaju agresivnija i pokazuju asocijalno ponašanje, javljaju se kognitivni problemi i razvojne poteškoće, sklonost depresiji i zloupotrebi droga.
Poslednja istraživanja čak pokazuju da može smanjiti sivu moždanu masu u područjima mozga koja su bitna u testiranju inteligencije.
Mi pitanje fizičkog kažnjavanja još smatramo kontroverznim iako ne znam zašto jer rezultati istraživanja ne pokazuju ništa kontroverzno, kaže Durant dodajući da sva istraživanja o štetnosti fizičkog kažnjavanja ustrajno pokazuju iste rezultate.
Iako fizičko kažnjavanje nije tako rašireno kao što je bilo pre 20 godina mnogi se još uvek drže prakse 'po turu' i smatraju zabranu ograničavanjem prava roditelja.
"Nema istraživanja koja pokazuju da postoji ikakva dugoročna korist od fizičkog kažnjavanja", ističe Durant.
Fizičko kažnjavanje dece do sada je zabranjeno u 32 zemlje. (Economy.rs, 8. februar 2012.)
Objavljeno na sajtu economy.rs »

Komentari