Istinita i topla priča o Žućku
„Film ’Žućko - priča o Radivoju Koraću’ krase stopostotna istinitost i ljudska toplina“, izjavio je 10. februara trener OKK Beograd i nekadašnji Koraćev saigrač Vlade Ðurović nakon novinarske projekcije filma.
Biografski film o Radivoju Koraću, sportskoj zvezdi i harizmatičnom mladom čoveku, koji je poginuo 1969. u saobraćajnoj nesreći, do sada je sa uspehom prikazan na Evropskom prvenstvu u košarci u Litvaniji, kao i na Festivalu sportskog filma u Palermu gde je osvojio dve nagrade.
Scenarista i reditelj Gordan Matić izjavio je da je Korać bio jedan od ljudi koji su pozitivno uticali na svoju okolinu i društvo, a pomalo je zaboravljen. On je podsetio da je FIBA u njegovu čast pokrenula evropsko takmčenje „Kup Radivoja Koraća“.
„U pripremama za film uradio sam sto dvadeset tri intervjua da dođem do onoga što je iza zvaničnih podataka o broju koševa i medalja. Čini mi se da je najteže bilo to selektovati. U film je ušlo šesnaest sagovornika“, rekao je Matić.
U igranom delu film Koraća tumači riđokosi glumac Vladimir Aleksić, koji je dobio komplimente od onih koji su poznavali Koraća.
„Nisam se trudio da ga imitiram nego da dam njegov karakter. To je bio veliki glumački izazov, igrati autentičnu ličnost, ali ne od pre tri veka, nego momka kojeg se mnogi živo sećaju. Radeći film puno sam saznao o njemu i shvatio koliko je bio obožavan“, izjavio je Aleksić.
Foto: Tanjug
Glumci Tihomir Stanić (Ivo Andrić) i Tamara Krcunović (belgijska novinarka) rekli su da im je bila čast da se kroz epizodne uloge pridruže ovom projektu. U igranom delu učestvuju i Katarina Radivojević (Koraćeva majka), Voja Brajović (Tito) i drugi. Direktor fotografije je Dušan Ivanović.
"Snimali smo u šest zemalja, stigli do Međunarodne košarkaške federacije i Međunarodnog olimpijskog komiteta, sve zahvaljujući veličini Koraća", kazao je producent filma Marko Paljić.
U filmu su rekonstruisani bitni detalji iz Koraćevog života, počev od ratnog izbega u Lici kada je bio dečak, preko prvih košarkaških koraka sredinom prošlog veka, do susreta sa Titom i Andrićem, ali i druženja sa prijateljima. Studirao je elektrotehniku, voleo pozorište, a naročito muziku i sa utakmica u inostranstvu donosio prve rokenrol ploče u Beograd.
Naratori u filmu su slavni košarkaši Aleksandar Saša Ðorđević i Milenko Tepić, a sagovornici Borislav Stanković, Ranko Žeravica, Vladimir Cvetković, Ivo Daneu, Josip Ðerđa i drugi, kao i poznate inostrane ličnosti iz sveta košarke - Francesco Varotto, Giuseppe Stefanelli, Pedro Ferrandiz...
Premijera će biti 16. februra u Sava centru, a dan kasnije film će ući u redovni bioskopsku distribuciju.
Objavljeno na sajtu b92.net »

Komentari