Arhiva » Vesti » Kurir 10.02.2012

Oduzimaće nam kućne telefone?

Građani Srbije koji imaju „nelegalne“ bežične telefone mogu biti kažnjeni zbog ometanja mobilnih operatera, upozorava Ratel

Kurir petak, 10. februar 2012.  |  Ekipa Kurira

BEOGRAD - Gasite telefon ili vam sledi kazna.

Republička agencija za elektronske komunikacije (Ratel) obavestila je javnost da građani u Srbiji masovno koriste bežične telefone koji su nelegalno uvezeni i štete mobilnoj mreži u zemlji. U Ratelu apeluju na sve pojedince da prestanu da koriste ove uređaje, u protivnom, protiv njih mogu biti podnete prekršajne prijave. Kazne se kreću od 50.000 do 100.000 dinara.

- U poslednjih šest meseci dobili smo oko 50 prijava mobilnih operatora u vezi sa štetnim smetnjama. Utvrdili smo da građani Srbije u svojim domovima sve više koriste bežične telefone koji rade u frekvencijskom opsegu 1920-1930 MHz. Radi se o standardu DECT-6.0, koji je prisutan na tržištu Sjedinjenih Američkih Država.

U Srbiji, kao i u celoj Evropi, taj frekvencijski opseg se koristi za mobilne uređaje treće generacije, poznate pod nazivom UMTS. S obzirom na to da su ovi uređaji veoma štetni, mi zasad obaveštavamo građane i apelujemo na njih da prestanu s korišćenjem bežičnih telefona po američkom standardu. Međutim, moguća je i primena odredaba Zakona o elektronskim komunikacijama, odnosno podnošenje prekršajnih prijava - navode u Ratelu.

- U slučaju da vlasnik nije siguran da li njegov bežični telefon spada u grupu nedozvoljenih, može da se obrati Službi za kontrolu Republičke agencije za elektronske komunikacije radi provere - kažu oni.

U Ratelu dodaju da nemaju nikakvih ovlašćenja kad je reč o oduzimaju spornih uređaja od građana. Tako da zasad ostaje nejasno hoće li sporni telefoni biti konfiskovani građanima ili ne.

Papović: Ovo je smešno

Predsednik Udruženja za zaštitu potrošača Goran Papović ocenio je ovo saopštenje Ratela kao komično.

- Neprestano upozoravamo na veliku ekspanziju crnog tržišta u Srbiji, međutim, i dalje niko ne reaguje. Umesto da se prvo obrati nama, Ratel upozorava građane sad, kad je već prekasno. Pitanje je zašto su dozvolili da se ovo dogodi i kako su telefoni ušli u Srbiju. Takođe, zanima me da vidim kako će biti sprovedeno to kažnjavanje građana - rekao je Papović.


Objavljeno na sajtu kurir-info.rs »


Ključne reči

RATEL

Komentari

Komentari na drugim sajtovima


Add to Facebook Add to iGoogle Follow us on Twitter
©2012 Netmark d.o.o.