Arhiva » Vesti » B92 23.02.2012

Nastavljeno suđenje Sanaderu

Zagreb -- Saslušanjem novih svedoka pred Županijskim sudom u Zagrebu danas je nastavljeno suđenje bivšem premijeru Hrvatske Ivi Sanaderu.

B92 četvrtak, 23. februar 2012.  |  Beta
B92: Nastavljeno suđenje Sanaderu

Sanader je optužen za ratno profiterstvo u slučaju "Hipo" i uzimanje 10 miliona evra mita od mađarskog MOL-a.

Tokom marta biće saslušani bivši direktor austrijske Hipo banke Volfgang Kulterer, bivši potpredsednik vlade Damir Polančec, bivši ministar finansija Ivan Šuker, ali i vlasnik Diokija Robert Ježić, jedan od ključnih svedoka u slučaju navodnog primanja mita od MOL-a.

Sanaderu se sudi za ratno profiterstvo, odnosno uzimanje provizije od austrijske Hipo banke dok je bio zamenik ministra spoljnih poslova sredinom 1990-tih. U istom postupku mu se sudi i za navodno uzimanje 10 miliona evra mita od MOL-a za prepuštanje mađarskoj naftnoj kompaniji upravljačkih prava u hrvatskoj Ini.

On je zajedno s devet fizičkih i pravnih lica, među kojima je i Hrvatska demokratska zajednica, optužen i za izlačenje više miliona evra iz državnih preduzeća i ministarstva preko privatne marketinške agencije Fimi-media po kojoj je afera i dobila ime.

Nedavno je ispitan i o optužbama za zloupotrebu premijerskog položaja i ovlašćenja i pogodovanje firmi Dioki Roberta Ježića, kao i zbog prodaje jeftine struje TLM-u i mostarskome Aluminiju čime je Hrvatska elektroprivreda navodno oštećena za 650 miliona kuna.

Sanader od početka tvrdi da je reč o političkom progonu i negira sve optužbe.

Županijski sud u Zagrebu sredinom decembra pustio je bivšeg premijera, uz kauciju od 1,6 miliona evra, da se brani sa slobode.

Prethodno je Sanader više od godinu dana proveo u austrijskom i hrvatskom pritvoru.


Objavljeno na sajtu b92.net »


Povezane vesti

Sanaderu na suđenju sudija pretio izbacivanjem


Večernje novosti četvrtak, 23. februar 2012.

Danas nastavak suđenja Sanaderu


Slobodna Evropa četvrtak, 23. februar 2012.

Sutra nastavak suđenja Sanaderu


Blic četvrtak, 23. februar 2012.

Komentari

Komentari na drugim sajtovima


Add to Facebook Add to iGoogle Follow us on Twitter
©2012 Netmark d.o.o.