Arhiva » Vesti » Večernje novosti 07.07.2012

Cene na tezgama kao u maju

Ove godine izostalo sezonsko pojeftinjenje zelene pijace. Kretanje deviznog kursa i skok cena goriva doprineli su da i u jeku sezone pijaca bude skuplja nego inače

Večernje novosti subota, 7. jul 2012.  |  D. M.

OVOG jula cene povrća i voća na pijacama više su, u proseku, za 20 odsto nego prošlog leta. Uprkos većoj ponudi i očekivanom sezonskom padu cena, to se očigledno nije desilo, jer kako kažu prodavci, kretanje deviznog kursa i skok cena goriva doprineli su da i u jeku sezone pijaca bude skuplja nego inače.

U prvoj nedelji jula za paradajz plaćamo od 60 do 120 dinara za kilogram, a lani je gornja cena u istom periodu dostizala do 80. Za kilogram krastavaca valja platiti najčešće 20 do 50 dinara, a prošle godine cena tog povrća dostizala je do 40 dinara. Paprika "babura" na tezgama i dalje drži cenu za ovo doba godine, kilogram najčešće iznosi 80 do 130, a prošlog jula za to povrće plaćali smo od 60 do 100 dinara.

Kupus i tikvice sada su za oko desetak dinara skuplji po kilogramu nego lane, a pasulj i do 30 dinara. Na istom nivou kao lane ove sezone prodaju se crni luk, mladi krompir, šargarepa.

LIMUN OVE sezone južno voće ima paprene cene i u odnosu na početak godine, poskupelo je do 30 odsto. Kako objašnjavaju trgovci poskupljenje tog voća, smanjena je ponuda citrusa na svetskom tržištu, što se odrazilo i na finalnu cenu voća, koje nam stiže iz Turske, Grčke, Španije.

Skuplje je ove sezone i voće. Jabuke se sada prodaju po cenama višim za deset do 20 dinara nego prošlog leta, a kilogram ide od 80 do 160 dinara.

Ponuda južnog voća ove sezone znatno je skuplja nego godinu dana pre. Za kilogram limuna potrošači moraju da izdvoje do 220 dinara, a leta 2011. cena je dostizala do 150 dinara.

Iako su tezge krcate, robe ima napretek, ali kupuje se bukvalno na komad, ne samo voće, sve češće ide tako i povrće. Za godinu dana, promet je oboren najmanje za trećinu.


Objavljeno na sajtu novosti.rs »


Komentari


©2013 Netmark d.o.o.