Wall Street: Indeksi pali peti dan za redom, Fed za sada miruje
Na Wall Streetu su u sredu indeksi berze pali peti dan za redom, nakon što je zapisnik s poslednje sednice Feda pokazao da su zvaničnici američke centralne banke otvoreni za dodatne podsticajne mere, ali tek ako se pogorša ekonomska situacija.
Dow Jones indeks skliznuo je 48 bodova, ili 0,38 %, na 12.604 boda, dok je S&P 500 oslabio 0,02 boda, na 1.341 bod, a Nasdaq indeks 0,49 %, 2.887 bodova.
Ulagači su se nadali da će zapisnik s poslednje sednice zvaničnika Feda pokazati da je centralna banka korak bliže pokretanju nove, treće runde kvantitativnog popuštanja monetarne politike. No, njihov je stav isti kao i pre: moguće su dodatne podsticajne mere, ali tek ako se pogoršaju ekonomski uslovi.
„Nekoliko zvaničnika Feda reklo je da bi trebalo uvesti nove podsticajne mere ako ekonomija izgubi zamah, no čini se da za sada nema ništa konkretnije", kaže Michael Sheldon, strateg u kompaniji RDM financial.
To znači da je preostalo malo nade da će Fed već na idućoj sednici krajem jula olabaviti monetarnu politiku, no nema sumnje, kažu analitičari, da će se na tržištu i dalje špekulirati o novoj rundi kvantitativnog popuštanja.
Ulagače je razočarao i niz upozorenja kompanija, posebno, tehnoloških, da će im prihodi i zarade u drugom tromesečju biti slabiji nego što se planiralo.
Zbog toga je Nasdaq indeks, koji uglavnom sadrži akcije tehnoloških kompanija, pao najviše od tri vodeća indeksa.
Osetnije su pale i cene akcija u industrijskom sektoru, što je posledica niza podataka koji ukazuju na usporavanje rasta najvećih svetskih ekonomija, dok je pad indeksa ublažio rast cena akcija u finansijskom sektoru.
Nakon četiri dana poniranja, S&P indeks finansijskog sektora ojačao je jučer 0,8 %.
Na oprez ulagača ukazuje mršav obim trgovine. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je juče zamenilo oko 6 milijardi akcija, dok prosečan dnevni obim u ovoj godini iznosi 6,85 milijardi.
I na evropskim se berzama juče trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,01 %, na 5.664 boda, a frankfurtski DAX 0,24 %, na 6.453 boda. Pariški CAC oslabio je, pak, 0,57 %, na 3.157 bodova.
Objavljeno na sajtu gdeinvestirati.com »

Komentari