Beogradska berza: NIS ubedljivo na vrhu
BEOGRAD - Poslednji trgovački dan u julu doneo je povećani obim prometa akcijama Naftne industrije Srbije (NIIS) i priličnu učmalost na ostalim vlasničkim papirima.
Ukupan promet u trgovanju akcijama iznosio je 24,5 miliona dinara, a indeks najlikvidnijih akcija Belex 15 porastao je 0,3 odsto na 435,4 poena.
Ubedljivo najprometnija akcija na tržištu bila je Naftna industrija Srbije (NIIS) koja je zabeležila promet od 19,1 milion dinara uz rast cene od 1,6 odsto. Najveći deo današnjeg prometa registrovan je na nivou od 620 dinara, mahom u nekoliko većih transakcija. Ova kompanija je juče saopštila rezultate poslovanja za prvih šest meseci tokom kojih je nastavljen intezivan razvoj uprkos otežanim uslovima na tržištu. NIS je registrovao neto dobitak od 22 milijarde dinara što je blagi rast u odnosu na isti period prošle godine dok je poslovna dobit iznosila 36 milijardi dinara i bila je duplo veća nego u prvih šest meseci prošle godine.
Još je jedino bečejski Sojaprotein (SJPT) zabeležio promet veći od milion dinara uz rast vrednosti od jedan odsto. Soja je okončala trgovanje na nivou od 501 dinara dok je promet iznosio 1,9 miliona dinara. Aerodrom "Nikola Tesla" (AERO) nastavio je rast vrednosti, stigavši danas do nivoa od 435 dinara uz promet od 0,4 miliona dinara. Najveći gubitnik bio je proizvođač i distributer tehničkih gasova, Messer Tehnogas (TGAS), koji se spustio 8,8 odsto na 3.239 dinara uz minoran promet.
Najprometnija bankarska akcija bila je niška AIK banka (AIKB) koja se zadržala na nivou od 1.400 dinara uz neveliki promet od 0,3 miliona dinara. Novosadska Razvojna banka Vojvodine (MTBN) pala je 2,2 odsto na 858 dinara uz promet od 0,2 miliona dinara, dok se Jubmes banka (JMBN) spustila jedan odsto uz realizaciju od 0,1 milion dinara.
Obveznice stare devizne štednje zabeležile su promet od 71,2 hiljada evra, a sve serije su zabeležile lagani rast vrednosti odnosno pad prinosa.
Objavljeno na sajtu rs.seebiz.eu »

Komentari