Vesti » Politika 10.04.2008

U Nišu bolja infrastruktura, malo stranih investicija

Tokom mandata Smiljka Kostića na Nišavi su napravljena dva mosta, izgrađeni su i hipermarketi, ali nije rešen problem saobraćaja u gradu, niti su Nišlije dobile obećane operu, novi stadion i sportske dvorane, kongresni centar...

Politika četvrtak, 10. april 2008.
Niš – Smiljko Kostić, aktuelni gradonačelnik Niša, drugog po veličini grada u Srbiji, pred kraj svog mandata svestan je šta je ispunjeno, a šta nije od onoga što je obećao tokom predizborne kampanje u leto 2004. godine.

– Bilo je problema i to velikih, a mnogi su ostali nerešeni. Ali, tvrdim ne zbog mog nerada, već isključivo zbog blokiranja rada kabineta gradonačelnika tokom ove tri i po godine. Ne želim da se ovo shvati kao neka moja odbrana, ali činjenica je da je malo toga podržano i realizovano, a što je poteklo od mene i mojih saradnika. Ipak, postoje i stvari koje smo uradili, verujem kvalitetno i za dobrobit građana i imam čime da se ponosim – kaže za „Politiku” aktuelni gradonačelnik Niša Smiljko Kostić.

On navodi da je tokom njegovog mandata Niš dobio dva nova mosta preko Nišave, da je sagrađeno mnogo ulica i trotoara, sagrađen je novi kolektor, vredan 600 miliona dinara, završena je i predata na upotrebu Tržnica „Duvanište”, uređena su školska dvorišta i igrališta, završen je tender za najveću investiciju za EKO-centar i novu regionalnu deponiju. Sproveden je i konkurs za izbor novih prevoznika u javnom gradskom i prigradskom prevozu, čiji se izbor očekuje do kraja aprila. To su bile gradske investicije, a u istom periodu u Nišu su sagrađeni veliki tržni i prodajni centri najpoznatijih domaćih i stranih snabdevača i pokrenuta je inicijativa za izgradnju bescarinske zone. Uvedeno je, činjenica je, više reda u izgradnju Niša.

– Naš najveći poduhvat bio je gasifikacija Niša, a moj lični što sam inicirao najkorisniji posao za Srbiju sa ruskim partnerima – prolaz „Južnog toka”, jednog od krakova međunarodnog gasovoda iz Rusije, preko Bugarske i naše zemlje, za Zapadnu Evropu. Isto tako uradili smo ogroman posao na snimanju grada i uređenju katastra – kaže Kostić.

Mnogo toga, međutim nije urađeno. U intervjuu „Politici” oktobra 2004. godine Kostić je najavio da će pre svega biti rešen problem gradskog saobraćaja i da će na niškim ulicama ostaviti samo gradske autobuse, a ponovo uvesti trolejbuse i tramvaje, što nije realizovano. Obećao je i izmeštanje međunarodne železničke pruge Beograd–Niš–Dimitrovgrad iz gradskog jezgra u Nišu, kao i izgradnju opere, novog stadiona i nove sportske dvorane, kongresnog centra i muzeja i uređenje istorijskih spomenika i kulturnih ustanova. Nisu ostvarena ni njegova obećanja da će se urediti gradski parkovi i u potpunosti reorganizovati gradska uprava.

Kostić je najavljivao akcije za oporavak privrede Niša i okoline, ali se to nije dogodilo – vrlo malo stranih investitora je došlo u ovaj deo Srbije. Bezuspešni su bili njegovi i pokušaji najbližih saradnika da niški aerodrom dobije pravo mesto u vazdušnom saobraćaju Srbije i ovog dela Evrope. Ono za čim žali je malo volje drugih da se reši problem nezaposlenosti i u Nišu otvore nova radna mesta.

T. Todorović

[objavljeno: 10/04/2008]

Preuzeto sa sajta politika.co.yu »

Ključne reči

Investicije Niš

Oglasi

Add to Google
Add to Facebook
©2008 Naslovi