Vesti » Blic 14.04.2008

Papa Benedikt slavi rođendan u Beloj kući

Blic ponedeljak, 14. april 2008.
Papa Benedikt XVI stiže danas u šestodnevnu posetu Sjedinjenim Državama da sa domaćinom Džordžom Bušom, predsednikom SAD, razmotri niz bilateralnih i spoljnopolitičkih pitanja, pa i ona oko kojih dvojica lidera imaju različita gledišta, poput Iraka i Kosova.

Za razliku od Vatikana, koji nije priznao Kosovo i koji zahteva da se o njegovom statusu i dalje pregovara, SAD su ga ne samo priznale nego i aktivno lobirale za Prištinu. Sveta stolica se oštro protivi i sukobu u Iraku, ističući da on nije u skladu s katoličkom doktrinom o „pravednom ratu“, koja opravdava defanzivne ratove, ali ne i preventivne udare. Benedikt XVI u svakoj prilici izražava zabrinutost zbog razvoja situacije u Iraku, pa će i ovoga puta to zasigurno biti ključna tema razgovora sa Bušom, ali se ne očekuje nikakvo saopštenje o njegovoj sadržini, jer papa, po pravilu, izbegava da ulazi u konflikte s liderima zemalja koje posećuje.

Sveta stolica i Vašington imaju još nekoliko izrazitih tačaka neslaganja kad je reč o spoljnoj politici. Vatikan, za razliku od Vašingtona, ima diplomatske odnose s Kubom, a, takođe, više od SAD, zagovara da se problemi s Iranom i Sirijom rešavaju kroz UN i druge međunarodne institucije.

U sredu, za papin 81. rođendan, prirediće u njegovu čast svečanu večeru u Beloj kući, a na meniju će, kako je najavljeno, biti bavarski specijaliteti, budući da je poglavar Katoličke crkve Nemac.

U SAD je poseta duhovnog vođe 1,1 milijarde katolika dobila veliki publicitet, a očekuje se da će na misi, koju će Benedikt služiti poslednjeg dana posete 20. aprila na njujorkoškom stadionu Jenkija, prisustvovati 55.000 ljudi.

Kao rok zvezda

Američka štampa navodi da će Benedikt XVI biti dočekan kao prava rok zvezda. U Vašingtonu se već danima prodaju suverniri u vezi s papom, od onih religijskih, do običnih, poput majica i sapuna. Uspomene na prvu papinu posetu SAD posle devet godina i prvu posetu Benedikta od njegovog izbora 2005. koštaju od 2 do 120 dolara.

Preuzeto sa sajta blic.co.yu »

Ključne reči

Papa Benedikt Kosovo Irak
Add to Google

Oglasi

Add to Google
Add to Facebook
©2008 Naslovi