Vesti » Blic 14.04.2008

Zimbabve: Odbačen zahtev opozicije da se objave rezultati izbora

Blic ponedeljak, 14. april 2008.
Sud u Zimbabveu odbacio je danas zahtev opozicije da naloži hitno objavljivanje rezultata predsedničkih izbora, održanih 29. marta, dodatno produbljujući krizu u toj afričkoj zemlji, javile su agencije.

Sudija Tendai Učena danas je, objavljujući odluku suda, rekao da je zahtev opozicionog Pokreta za demokratske promene (MDC) za objavljivanje rezultata izbora odbačen i da će troškove snositi podnosilac zahteva.

Učena nije objavio obrazloženje presude, ali je dodao da će ono biti dostupno sutra.

Reagujući na odluku suda, MDC je ponovio poziv građanima da sutra stupe u generalni štrajk, koji bi trajao sve dok rezultati ne budu objavljeni.

MDC tvrdi da je njegov lider Morgan Cvangiraji pobedio dugogodišnjeg predsednika Zimbabvea Roberta Mugabea na izborima 29. marta. Ta stranka se obratila sudu pošto je Izborna komisija Zimbabvea odlagala objavljivanje rezultata.

Izborna komisija se usprotivila zahtevu MDC za objavljivanje rezultata navodeći da još traje brojanje i provera glasova.

Opozicija tvrdi da Mugabe odlaže objavljivanje rezultata kako bi dobio na vremenu i priremio se za kontraudar zbog neuspeha na izborima.

Mugabeova partija ZABU-PF je na parlamentarnim izborima koji su istvoremeno održani sa predsedničkim, 29. marta, izgubila većinu u parlamentu.

Preuzeto sa sajta blic.co.yu »
Add to Google

Oglasi

Add to Google
Add to Facebook
©2008 Naslovi