Vesti » RTS 15.05.2008

Buš obišao Masadu

RTS četvrtak, 15. maj 2008.
Američki predsednik Džordž Buš obišao je utvrđenje Masadu, nacionalni simbol Izraela nadomak Mrtvog mora, javile su agencije.

Buš se u uspinjači popeo na vrh platoa, gde je smeštena tvrđava, poznata po bici jevrejskih branilaca i rimskih trupa koje su opsedale tvrđavu, tokom koje je većina branilaca izvrsila samoubistvo kada je shvatila da je pad tvrdjave neizbežan.

Američki predsednik, koji boravi u Izraelu povodom 60-godišnjice izraelse države, obišao je pustinju južno od Jerusalima nekoliko sati pre nego što bi Palestinci puštanjem sirena u znak žalosti trebalo da obeleže osnivanje Izraela ili, kako je oni zovi, 'al-nakbu', što u prevodu znači katastrofa.

'Hrabrost onih koji su se borili u Masadi i danas može da se vidi u Izraelu', rekla je portparolka Bele kuće Dejna Perino uoči Bušove posete.

Posle posete Masadi, Buš planira da se obrati Knesetu.

Podrška SAD Izraelcima je 'nepromenljiva' i njih je, zajedno sa Amerikancima, 'više od 307 miliona' koji mogu da se suoče sa Hamasom, Hezbolahom ili Iranom, navodi se u govoru američkog predsednika koji je Bela kuća unapred prosledila novinarima.

Buš takođe optužuje iranskog predsednika Mahmuda Ahmadinedžada da želi da vrati Bliski istok u doba Sredjeg veka, dodajući da bi dozvola Iranu da poseduje nuklearno narožuanje značila 'neoprostivu izdaju' budućih generacija, navodi se u tekstu.

Američki predsednik osudio je viziju sveta kakvu imaju radikalni palestinski pokret Hamas, libanski Hezbolah i teroritstička organizacija Al-Kaida, kao i viziju ultrakonzervativnog iranskog lidera Ahmadinedžada koji 'sanja da vrati Bliski istok u Srednji vek i poziva na brisanje Izraela sa karte sveta'.

'U Izraelu možda ima nešto više od sedam miliona stanovnika. Ali kada ste suočeni sa terorom i zlom ima vas 307 miliona, pošto su Amerikanci uz vas', poručuje Buš.

Dozvoliti Iranu, 'koji je najveća podrška terorizmu u svetu, da dodje u posed najsmrtonosnijeg oružja, značilo bi izdaju budućnih generacija... svet ne sme da dozvoli Iranu da poseduje nuklearno naoružanje', poručuje američki predsednik, navodi se u govoru.

Buš je juče rekao da su 60 godina postojanja države Izrael razlog za optimizam da su demokratske promene moguće na celom Bliskom istoku.

Preuzeto sa sajta rts.co.yu »

Povezane vesti

Buš obišao Masadu
Mondo četvrtak, 15. maj 2008.

Ključne reči

Džordž Buš

Oglasi

Add to Google
Add to Facebook
©2008 Naslovi