JTI podržava najave smanjenja akciza na cigarete u Crnoj Gori i BiH

Beta 15.06.2018

Duvanska kompanija JTI (Japan tabako internešenel) objavila je danas da podržava najavljeno smanjenja akciza na cigarete u Crnoj Gori i BiH.

"Prihodi od akciza na duvanske proizvode u Crnoj Gori u prva četiri meseca 2018. manji su za 25,6 odsto, dok je Bosna i Hercegovina izgubila 770 miliona evra poreskog prihoda od 2010. do danas. Takvi gubici su prouzrokovani agresivnim povećanjem akciza i rastom nelegalne trgovine", navodi se u saopštenju JTI.

"Kako bi bio zaustavljen rast crnog tržišta, neophodna je revizija akciznog kalendara u obe zemlje. Mi pozdravljamo izjave ministra finansija Crne Gore da će se preispitati akcizna politika uključujući i mogućnost sniženja iznosa akcize na period iz decembra 2017. Takođe, snažno podržavamo preporuke eksperata Uprave za indirektno oporezivnje BiH koji su preporučili trogodišnji moratorijum na povećanja akcize na duvan", rekao je direktor korporativnih poslova i komunikacija u kompaniji JTI za Zapadni Balkan Goran Pekez.

On je u Bečićima na Samitu ministara finansija, guvernera i direktora poreskih uprava regina rekao da će te mere u Crnoj Gori i BiH stvoriti neophodnu stabilnost tržišta kao osnov za dalju borbu za povratak potrošača u legalne tokove i rast poreskih prihoda.

Pekez je ukazao da ipak te mere nisu dovoljne da se postigne željeni rezultat.

"Pozivamo vlade i ministarstva finansija u CG i BiH da nastave i sa sveobuhvatnim akcijama borbe protiv sive ekonomije i ilegalne trgovine, što bi uključilo pojačanu kontrolu nelegalnog prometa u prodavnicama kroz tržišne i poreske inspekcije, kontrole policije na graničnim prelazima, prometnim tačkama i pijacama, rigorozne kontrole uzgoja duvana, kao i druge mere koje će dovesti do značajnog povrata poreskih prihoda", rekao je Pekez.

 

Po oceni JTI, razlog za nagli porast ilegalne trgovine duvanskim proizvodima u Crnoj Gori je poslednje uvećanje specifične akcize sa 30 na 40 evra na 1.000 cigareta, istovremeno sa rastom PDV-a od dva odsto, što je dovelo do dramatičnog rasta cena i značajnog pada u prodaji cigareta na legalnom tržištu.

U Bosni i Hercegovini akciza je povećana sa 28 evra u 2010. na čak 83 evra na 1.000 cigareta u 2018. Takav porast akciza i cena duvanskih proizvoda je, istakao je JTI, bio preveliki teret za potrošače koji su se okrenuli ilegalnim alternativama.

 

"Akcizni kalendari koji se oslanjaju na predvidiv i postepen rast akciza u zemljama regiona predstavljaju ključ za povećanje budžetskih prihoda i sprečavanje ilegalne trgovine. Minimalno akcizno opterećenje u zemljama članicama EU iznosi 90 evra na 1.000 cigareta, ali prema pravilima EU, to je cilj koji zemlje kandidati za ulazak u EU treba da postignu u roku od četiri godine nakon dana pristupanja EU", navodi se u saopštenju JTI.

 

Ta kompanija je pozdravila dobru praksu usvajanja akciznih kalendara koji veoma postepeno menjaju poresko opterećenje, za šta su primer Srbija, Makedonija, Kosovo i Albanija.

"Velika poreska povećanja, čak i kad su predviđena kalendarom, ukoliko ne uzimaju u obzir kupovnu moć dovode do šokova na tržištu, ekspanzije ilegalne trgovine i gubitaka poreskih prihoda", ukazao je JTI.

Duvanska industrija je jedan od najvećih poreskih obveznika u regionu i njen doprinos iznosi 2,6 milijardi evra. Samo je JTI platio akcizu u vrednosti od više od 482 miliona evra u regionu u 2017.

(Beta, 06.15.2018)

Pročitajte još

Ključne reči

Ekonomija, najnovije vesti »